Plavání rodičů s dětmi začalo už v roce 2007 v bazénu na Severu. Když byl opravený Sportareál, přešly tyto kurzy pod něj. Blanka Šafrová vede 23 kroužků a jeden plavecký oddíl, v každém je asi dvanáct dětí.

Až do letošního podzimu vše probíhalo ke spokojenosti rodičů. Pak se ale dověděli, že jejich lektorka ve Sportareálu končí. Na důvody jsme se zeptali přímo Blanky Šafrové. „Příčinou byly neoprávněné výtky provozního, který tvrdil, že kurzy jsou prodělečné a kdyby bazén pronajali, měli by víc peněz a méně práce,“ shrnula s tím, že se situaci pokoušela vyjasnit i s ředitelkou Ivetou Žižkovou, ale marně. „Podala jsem výpověď a čekala jsem, že ředitelka zasáhne, to se ale nestalo.“

Rodiče nejprve požádaly lektorku, aby ve Sportareálu zůstala. Ta jejich přání vyhověla, stáhla výpověď, ale dál už se nic nedělo. Maminky proto šly nejprve za ředitelkou příspěvkové organizace Sport Česká Lípa Ivetou Žižkovou, posléze i za místostarostou Janem Stejskalem.

„Jde o dvě stě dětí, které svou instruktorku milují a mají k ní důvěru. Stejně tak i my, rodiče, oceňujeme profesionální a zároveň velmi lidský přístup a vztah, který k našim dětem Blanka Šafrová má,“ pochvaluje si úroveň kurzů Petra Krnošová. „Blanka je pro nás záruka kvality, celou dobu tráví s námi v bazénu, není to plavčík, který běhá po břehu a teoreticky něco vysvětluje.“

Rodiče chtějí vyvolat dialog s vedením Sportareálu, případně s radnicí. „Ale nikdo se s námi nebaví,“ povzdechla si maminka.
Její slova potvrzují i další maminky. „Šly jsme za ředitelkou s dopisem, ale ta nás odmítla s tím, že nevěří, že jej sepsali rodiče a že nechápe, za co bojujeme,“ uvedla Magdalena Hajrovská.

„Před třemi lety děti v bazénu brečely, dnes chodí plavat rády, těší se na trenérku a jsou sebevědomí plavci,“ doplňuje Marie Balounová. „Nezažili jsme lepší lektorku, Blanka umí dát našim dětem maximum,“ to jsou slova další maminky Moniky Červinkové. „Plně jí důvěřujeme,“ dodává Petra Tomaschová.

Kurzy nehodlají rušit

Jsou to jen slova chvály, která slyšíme z úst maminek, které své děti vedou ke sportu. Zeptali jsme se starostky Hany Moudré, zda o situaci ví a jak ji bude řešit.

„Samozřejmě, že nejenom v zájmu rodičů ale rovněž v zájmu města je, aby kurzy plavání pro malé děti pokračovaly bez ohledu na to, zda někdo dá či nedá výpověď ze zaměstnání. Uvědomujeme si, že jde o zajímavé zpestření celkové nabídky Sportareálu, který tak pamatuje opravdu na všechny věkové kategorie,“ vyjádřila se Hana Moudrá s tím, že kurzy pro nejmenší děti budou pokračovat.

Její slova potvrdila i Iveta Žižková. „Plavecké kurzy organizované v našem bazénu pro malé děti jsou nedílnou součástí know-how naší organizace. Umožňují nám to technické podmínky moderně vybaveného bazénu i další vybavení, které pro malé účastníky těchto kurzů zakoupila naše organizace. V žádném případě je proto nehodláme rušit, což jsem se snažila vysvětlit i maminkám, které se na mne obrátily.“
Sportareál proto angažoval novou lektorku, která podle slov ředitelky začne s kurzy od 23. listopadu.

„K uváděnému zájmu o kurzy vedené pouze lektorkou Šafrovou mohu konstatovat jen tolik, že nic nebrání tomu, aby si v rámci svého soukromého podnikání pronajala dle prostorových možností ve Sportareálu příslušný prostor a kurz svým klientům nabídla,“ dodala Iveta Žižková.

Rodiče se nebrání ani tomu, aby jejich děti učil plavat někdo jiný. „Běžně jsme ale už tři týdny předem znali rozpis lekcí, věděli, kdy kurz začíná, ale nyní nevíme nic. Nikdo nám nepředstavil náhradní lektorku, neviděli jsme vzorovou hodinu,“ říká Petra Krnošová.