Pravidelná vyšetření na mamografu snižují úmrtnost na rakovinu prsu až o 32 procent. Rakovina totiž nemusí být smrtelnou nemocí. Nádorem prsu onemocní během života každá desátá žena. Šanci na vyléčení má jen ta, která přijde včas. Včasné odhalení nádoru a bezprostřední zahájení léčby umožňují vyhnout se chirurgickému zákroku.
Všeobecná zdravotní pojišťovna minulý měsíc zahájila rozesílání písemných pozvánek na mamografické vyšetření ženám, které toto vyšetření za poslední tři roky neabsolvovaly. Jen v Libereckém kraji je dostane více než třicet tisíc adresátek.
„Cílem projektu je zvýšit účast žen na těchto důležitých preventivních kontrolách a zachytit tak co nejvíce onemocnění rakovinou prsu v raném stadiu u co nejvyššího počtu žen,“ vysvětlil význam projektu ředitel VZP ČR Pavel Horák a dodal: „Oslovíme přes 640 tisíc žen v republice.“
Dopis s pozvánkou obdrží v průběhu tohoto roku klientky VZP ve věku mezi 45 a 69 lety, které prohlídku v uplynulých třech letech neabsolvovaly. „S pozvánkou navštíví svého praktického lékaře nebo gynekologa, který je odešle na vyšetření do screeningového centra,“ uvedla mluvčí pojišťovny Tereza Květoňová.
„Aby se zvýšila pravděpodobnost, že se ženy na vyšetření dostaví, motivujeme je získáním kosmetického dárku,“ doplnila Michaela Beránková ze společnosti AVON Cosmetics, která se boji proti rakovině prsu v ČR věnuje už deset let.
“Vyšetření by se měla podrobit každá žena od pětačtyřiceti do sedmdesáti let, každá žena, která užívá hormonální léčbu, každá, která má v rodině někoho, kdo onemocněl rakovinou prsu nebo vaječníku, a každá žena, která pečuje o své zdraví,“ zdůrazňuje primářka radiodiagnostického oddělení NsP Česká Lípa MUDr. Hana Čerbáková. „Hlavní je nevyčkávat. Oddalování je ta nejhorší cesta.“
Pojišťovna se rozhodla oslovit pozvánkami také ženy ve věku 70-75 let, kterým tak umožní nechat se na mamografu vyšetřit bezplatně. Pojišťovny totiž hradí vyšetření podle vyhlášky jen ženám do 69 let, a to jednou za dva roky.
„S dopisem přijdou tyto ženy přímo, tedy bez žádanky od praktického lékaře či gynekologa, do screeningového centra. Kromě cenných informací o výskytu nemoci v této věkové kategorii také zjistíme, zda možnost přímého vstupu do centra zvyšuje zájem žen o vyšetření,“ řekl MUDr. Jan Daneš z Asociace mamodiagnostiků ČR, která zajišťuje průběh projektu přímo v jednotlivých mamografických centrech.
Projekt je součástí boje proti rakovině prsu a je určen ženám od 45 let. Přestože může být toto onemocnění při pozdním odhalení smrtelné, je v rizikové věkové skupině asi 60 procent žen, které pravidelně na prohlídky nechodí.

Hlasujte v nové anketě: Jste spokojeni s kulturním vyžitím na Českolipsku?

(anketu najdete v pravé spodní části stránky)