Půvabná a ve Švýcarsku žijící hvězda dance a tech house hudby Nora en Pure už na facebooku vyřizuje v angličtině fanouškům, že se na ně těší na festivalu „Mašak", jak zahraniční DJ´s, kteří se sjíždí každý rok na konci léta do Doks, často a nechtěně komolí název „Mácháč". Tradiční festival taneční hudby zažívá letos jubilejní patnáctý ročník a na pláži Klůček na břehu Máchova jezera vypukne třídenní akce už zítra počínaje 18. hodinou.

Kromě zahraničních hvězd operujících za mixážními pulty bude pláž u jezera i celé okolí Doks už ode dneška bedlivě monitorovat také policie. Ta chystá opět rozsáhlá opatření, zaměřená především na drogy a krádeže.

„První nájezdy návštěvníků očekáváme podle našich zkušeností už ve čtvrtek, proto na bezpečnost a plynulost na silnicích v okolí Doks budeme dohlížet už den před začátkem festivalu," uvedla Ivana Baláková, mluvčí policie na Českolipsku. Kvůli kontrolám na silnicích přitom dopravní policisty z Českolipska posílí ještě jejich kolegové z oddělení silničního dohledu libereckého krajského ředitelství a také policisté pořádkové služby.

Služby v areálu festivalu• Jednorázová úschova: batohy, kufry, kola a další předměty. Cena je pouze za jednorázové uložení věcí, opětovný přístup k věcem znovu za poplatek. Rozměr neomezený. Cena 50 Kč.
• Uzamykatelné skříňky s vlastním klíčem. Neomezený přístup do skříňky během celé akce. Jeden box má kapacitu např. 3 až 4 bundy. Cena 200 Kč + 100 Kč vratná záloha za klíč.
• Uzamykatelné skříňky s vlastním klíčem a heslem. Stoprocentní bezpečnost i při ztrátě klíče. Jeden box má kapacitu na peněženku, klíče, mobil. Cena 100 Kč + 100 Kč vratná záloha za klíč.
• Nabíjení chytrých telefonů. Cena 40 Kč

Po pátečním startu festivalu se policisté i s ohledem na očekávanou návštěvnost chtějí v první řadě zaměřit na majetkovou trestnou činnost a prevenci před ní.

„Konkrétně se budou snažit zabránit případům krádeží aut, vloupání do nich, úmyslným poškozováním vozidel ze strany opilých vandalů a nebo třeba vykrádáním stanů a chatek," vysvětlila Baláková s tím, že ale návštěvníci této masové akce by sami měli být ostražití před před kapesními zloději, kteří o víkendu k Máchovu jezeru nejspíš také zamíří.

Do Doks se o víkendu sjedou tradičně policisté z celého širokého okolí, takže nasazeni opět budou i policisté z poříčního oddělení Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Těm budou na člunech přímo na hladině Máchova jezera vypomáhat kolegové z poříčního oddělení Policejního ředitelství Drážďany.

„Jsou vybaveni speciálním moderním motorovým víceúčelovým člunem a budou mít na starost dohled na průběh akce z vodní plochy. Mimo jiné budou dohlížet na to, aby na vodní ploše nedocházelo ke zbytečným utonutím přiopilých návštěvníků akce," zmínila policejní mluvčí.

Vloni festival skončil úmrtím

Z Drážďan nepřijedou vypomoci jen členové poříční policie, ale také zdejší celníci. Jejich tým se společně s pracovníky Celního úřadu pro Liberecký kraj zaměří na motorizované návštěvníky akce. „Celníci ze Saska mají speciální spektrometr, který dokáže s velmi vysokou přesností a do několika vteřin detekovat stopy po výbušninách, drogách nebo látkách, ze kterých se dají drogy připravit v interiéru vozidel," popsala Ivana Baláková. „Pokud přístroj přítomnost drogy potvrdí, provedou za asistence služebního psa důkladnou prohlídku auta, která vždy končí nálezem kontrabandu. Spektrometr na detekci drog se totiž nikdy neplete."

Do jubilejního patnáctého ročníku přitom festival Mácháč vstupuje s tragickým škraloupem z loňského roku. Den po festivalu vloni v liberecké nemocnici zemřel dvacetiletý mladík, který se předávkoval kokainem na hotelovém pokoji v Doksech a jeho přátelé mu nepomohli.