Zámkem v Doksech, jizerskohorskými svahy s žulovými balvany, spletitými uličkami Terezína či údolími v lesích Kokořínska povede náročná trať, kterou si pro závodníky připravili organizátoři mistrovství. „Každý závod bude úplně jiný. Od začátku jsme hlásali, že chceme upřednostnit sportovní stránku akce a nabídnout závodníkům ty nejlepší terény,“ informoval sportovní ředitel Mistrovství světa v orientačním běhu Daniel Wolf s tím, že této jedinečné akce se zúčastní na 300 závodníků.

V Doksech se o přípravu tratě staral bývalý český reprezentant v orientačním běhu Radek Novotný. Podle něj trať nabídne vše, co se mu v prostoru podařilo vymyslet. 

„Doksy jsou město, které není z pohledu elitní závodní navigace nijak zvlášť komplikované. Prioritou tak bylo vybudování zajímavých situací a nekompromisní vybalancování tratě do formy odpovídajícího orientačního úkolu,“ dodal Novotný.

Liberecký kraj se stal partnerem události a pořadatelům poskytl celkem 1,75 milionu korun. Před dvěma lety krajské zastupitelstvo rozhodlo podpořit Mistrovství světa v orientačním běhu částkou 250 000 korun. Nakonec došlo k jejímu navýšení. „Pořádání vrcholných sportovních akcí podobného charakteru má smysl. Jednoznačně posílí turistický ruch, a to je v důsledku i ekonomicky přínosné pro obyvatele regionu,“ odůvodnil finální částku náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže a tělovýchovy Dan Ramzer.

Na finální podobě akce se podepsala epidemie koronaviru a závody pro fanoušky, doprovod i příznivce orientačního běhu v rámci tzv. WOC Tour musely být odloženy na léto příštího roku. „Vzhledem k tomu, že jsme měli velké množství přihlášených zahraničních účastníků, bylo třeba rozhodnout včas, dát jim vědět, zda pořizovat letenky či rezervovat ubytování,“ vysvětlil ředitel závodů Jan Picek.

Přesto se jim podařilo pro zájemce, kteří se chtějí s orientačním během seznámit na vlastní kůži, vymyslet hru s názvem WOC Foto Tour. Tu si mohou vyzkoušet v několika lokalitách v Libereckém kraji, například v Tanvaldu, ve Starých Splavech, v Jablonci nad Nisou či Chrastavě. Stačí si na webu www.woc2021.cz stáhnout mapu s kontrolami a fotky. „Úkolem je přiřadit každou fotografii správně k místu vyznačenému na mapě. Pokud poté vyplní na webu mistrovství světa odpovědní formulář, budou zařazeni do slosování o ceny,“ doplnil Picek.

Díky postupnému rozvolňování budou moci nakonec diváci zavítat do jednotlivých arén za dodržení bezpečnostních opatření. I přes kapacitní omezení se mohou těšit na bohatý doprovodný program. „Kromě arény v Terezíně bude k dispozici vždy zábavný labyrint pro účastníky každého věku. V neděli 4. července se hned po závodě sprintových štafet uskuteční kromě zahajovacího ceremoniálu i koncert kapely Big´O´band v aréně Doksy,“ podotkl Wolf.

„Velice mě těší, že mistrovství světa provede závodníky těmi nejmalebnějšími místy našeho regionu. Věřím, že si účastníci zdejší kraj zamilují a budou se sem rádi vracet,“ řekl Ramzer.