Sci-fi román začíná připomínat stavba supermarketu v Kamenickém Šenově. Na účet města měly už loni od developerské firmy dorazit miliony korun za prodej pozemků na výstavbu obchodního centra. Nestalo se, a navíc vyplouvá na povrch, jak moc je předkupní smlouva pro Šenovské nevýhodná.

„Stavba nákupního střediska a zejména dosud nerealizovaná platba za prodej pozemku se pro nás stala skutečně vážným problémem,“ potvrdila místostarostka Kamenického Šenova Jitka Bouchalová.

Smlouvu o smlouvě budoucí s developerskou společností Assent Consulting Partners podepsal odvolaný starosta Ota Raiter loni v září. V tu ránu měla navazovat ze strany investorů žádost o územní rozhodnutí a po jeho vydání měla společnost na účet města uhradit tři a půl milionu korun za pozemky.

Příjem z prodeje byl dokonce zahrnutý do loňského rozpočtu města, a to i přes protesty některých zastupitelů. Ani přes osobní závazky a sliby Oty Raitera developeři do konce roku nezaplatili ani korunu a město kvůli tomu skončilo loňské hospodaření se čtyřmilionovým schodkem.

Vše je při starém

„Do dnešního dne se situace nezměnila. Jediné, co se podařilo vyřešit je, že jednatel developerské firmy Jiří Kindl dodal po několika měsících chybějící plnou moc, která jej zplnomocňuje jednat za Assent,“ upřesnila Jitka Bouchalová.

„Potřebujeme čas na doladění technických záležitostí, protože moduly pro výstavbu se stále mění a vyvíjí. Není ani jasné, jak velká bude skutečná prodejní plocha. To však nic nemění na tom, že stále máme zájem ve městě investovat. Příští týden chceme žádat o územní rozhodnutí,“ zdůvodnil prodlení počátkem letošního roku Jiří Kindl.

Proč se ale i po dalším půl roce stále nic neděje a zda výstavba supermarketu stále zapadá do plánu developerů, se už Deníku zjistit nepodařilo. Jiří Kindl nereaguje na telefonáty a ani na zaslané sms zprávy.

Odstoupit nemohou

Šenovská radnice se ocitla v začarovaném kruhu. Nemá žádné možnosti, jak developery přimět, aby začali konat. „V předkupní smlouvě není určené konkrétní datum, které by je zavazovalo. Navíc, pokud bychom chtěli od smlouvy odstoupit, vystavíme se milionové sankci. Oproti tomu na straně investorů taková podmínka není,“ upřesnila Jitka Bouchalová s tím, že tak mají svázané ruce, aby mohli oslovit jiné zájemce.

Právě Jitka Bouchalová byla od samého počátku velkým kritikem předkupní smlouvy. Při jednání zastupitelů požadovala, aby dokument předložili právníkovi, než jej tehdejší starosta podepíše. Její návrh ale neprošel.

Dnes na nevýhodnou smlouvu kromě samotného města doplácejí i lidé, kteří zakoupili pozemky pro výstavbu rodinných domků v lokalitě Nová silnice, která je v blízkosti prozatím nerealizovaného nákupního střediska. V plánu totiž bylo, že město se za peníze utržené od developerů bude podílet na zasíťování pozemků a zajistí výstavbu kanalizace. To ale vzhledem k současnému velmi napjatému rozpočtu není možné.