VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z márnice chtějí vytvořit muzeum

Kamenický Šenov - Šenovskou márnici určenou k demolici zachrání místní sdružení. Starosta je proti.

28.7.2009 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto - Kostel v Kamenickém ŠenověFoto: Deník

Z bývalé márnice vznikne muzeum svítidel. Členové Občanského sdružení Na výsluní v Kamenickém Šenově se tak snaží zachránit starobylý objekt, který je poslední čtyři roky určen k demolici.

Občanské sdružení chce márnici koupit

Márnice se nalézá v samotném centru města nedaleko od sklářského muzea a v přímém sousedství barokního kostela a unikátního klasicistního Starého hřbitova.

„Nabídli jsme městu, že objekt vykoupíme za symbolickou jednu korunu. Za to chceme na sebe převzít úplnou odpovědnost za stav budovy,“ říká Václav Frömmel s tím, že realizace muzea by měla rozšířit stálou expozici zdejšího sklářského muzea.

„Myšlenka vzešla od Petera Ratha z Vídně, který chtěl dlouhá léta zachránit bývalou budovu továrny Eliase Palmeho. Bohužel pro katastrofální stavební stav celého areálu je v dnešní době tento záměr finančně zcela nereálný,“ vysvětluje Václav Frömmel z OS Na výsluní.

Podle něj tak Peter Rath alespoň přímo podporuje jejich snahu na vytvoření nového muzea. „Stojí za námi i Petr Nemlein z Kamenického Šenova. Oba nám již nabídli pro vybavení expozice veškeré své historické artefakty, staré lustry či unikáty. Pomoci nám ale chtějí i další místní obyvatelé a členové sdružení, kteří nám nabízejí třeba historické nářadí či originální dokumenty Eliase Palmeho,“ doplňuje Václav Frömmel.

Starostu nápad nenadchl

Vznik nového muzea ale rozhodně nijak nenadchl šenovského starostu Otu Raitera: „Celý projekt považuji za nesmyslný a moji podporu mít nikdy nebude.“

Jak zdůvodnil, město má samo problémy udržet chod místního Sklářského muzea. „Za rok tam přijde pár lidí a my už nějaký čas přemýšlíme, že ho budeme muset zavřít. A teď bychom měli financovat další muzeum,“ ptá se Ota Raiter a podotýká, že márnice nemá ani zavedenou kanalizaci a je příliš malá, aby se tam vešla odpovídající expozice. „Plány občanského sdružení mi připomínají pohádku o tom, jak voják vařil polévku ze sekery,“ dodává šenovský starosta.

Jiného názoru jsou ale někteří zastupitelé, kteří záměr sdružení podpořili.

„Myšlenka se mi líbí. Přesvědčilo mě, že zatím všechny projekty, za nimiž stál Václav Frömmel, dopadly dobře. Navíc město samo nemělo žádný jiný návrh na využití márnice, jen podepsalo demoliční výměr. Ale márnice patří k místnímu hřbitovu, jehož stav je zoufalý, a plány občanského sdružení jej mohou alespoň částečně vylepšit,“ domnívá se Jitka Bouchalová.

OS chce budovu opravit, vybavit prostory a zpřístupnit ji veřejnosti ve dvou ročních etapách. Jak Václav Frömmel přiznává, vše záleží na získání grantů a finančních darů. Aby se zlevnily stavební náklady, hodlají většinu úprav, tak jako několikrát předtím, udělat svépomocí.

Město objekt márnice posledních dvacet let již nevyužívalo a její stav byl zpečetěn v roce 2005, kdy na žádost šenovské radnice byl vydán demoliční výměr. Budovu se snažilo zachránit již Občanské sdružení Sonow, které si objekt symbolicky pronajalo. Ale protože nemělo s márnicí žádné konkrétní plány, přenechalo ji šenovskému sdružení Na výsluní.

Autor: Radmila Pokorná

28.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení