Vykopáním válečné sekery uvnitř hnutí Starostové pro Liberecký kraj (SLK) v Dubé chtějí jeho členové ukončit několikaměsíční veřejné rozmíšky. Na straně jedné je zastupitelka Markéta Slezák. Proti ní stojí deset členů SLK.

Ti vyzvali Markétu Slezák, aby za ostrou kritiku na adresu představitelů radnice v postupu při řešení přítomnosti azbestu v mateřské školce složila zastupitelský mandát. Ta však odmítá, že by se zpronevěřila zásadám SLK, za něž kandidovala jako nezávislá. Rezignaci zvažuje, chce se ale ještě obrátit na smírčí výbor.

„Všech deset členů kandidátky Starostů za Liberecký kraj v Dubé plně souhlasí s tím, jak se celá věc ohledně azbestu v mateřince řeší. Jsou ale proti emočním výstupům Markéty Slezák na veřejných zasedáních a jejím mediálním útokům. Nepřípustné je pak pro nás také její prohlášení, v němž se hlásí k opozici, a naprostá nekomunikace s ostatními členy hnutí, za které se dostala do voleb,“ citoval ze společného prohlášení místostarosta Dubé Tomáš Novák.

Ten jediný je členem sdružení Starostů pro Liberecký kraj. Zbývající kandidovali před dvěma lety jako nezávislí. Z nich voliči při komunálních volbách dali dostatek hlasů jen Evě Jelenové a Markétě Slezák.

„Odstoupení zvažuji. Přemýšlela jsem o něm už mockrát, právě kvůli tomu, co se u nás děje. Ničím jsem se ale neodklonila od volebního programu Starostů pro Liberecký kraj, kteří hlásají otevřenost, transparentnost a dodržování etického kodexu. A vzhledem k tomu, že vedení města tyto tři zásady neustále porušuje, přiklonila jsem se k opozici,“ vysvětlila Markéta Slezák.

Zapojí smírčí výbor

Ta podle svých slov proto ani nemůže souhlasit s důvody ostatních členů SLK a chce se obrátit na smírčí výbor.

Vztahy v Dubé se začaly vyostřovat loni v listopadu, kdy se ve zdejší mateřské škole naměřil až sedminásobně překročený limit výskytu azbestových vláken v ovzduší. V souvislosti s tím Markéta Slezák veřejně připomněla, že již v roce 2008 byly ve školce naměřené hraniční hodnoty azbestu ve vzduchu.

Kromě toho se snaží prosadit vypsání výběrového řízení na firmu, jež by znovu provedla stavebně technický průzkum a nesouhlasila rovněž s návratem dětí zpět do mateřinky, i když to povolili krajští hygienici. Její názory podpořil rovněž opoziční Milan Netrh (Dubská volba) a postupně pak ještě Miloslava Vokolková (Občané Dubé) a Václav Hátle (Občané Dubé).

Ke kritice Markéty Slezák se připojila i starostka Dubé Zdeňka Šepsová (Nezávislí). „Celou zimu nejste ve městě, pobýváte totiž v Německu. S námi ostatními si pak jen mailujete a na pracovní schůzky chodit nechcete. Nemáte čas na to, na co byste jako zastupitelka mít měla,“ řekla Zdeňka Šepsová.

Jednou z věcí, kterou opoziční zastupitelé rovněž kritizují, je konání pravidelných pracovních schůzek zastupitelů. Odmítají na ně chodit. Podle nich se tam v podstatě probírají body programu veřejného zasedání, kde se poté často už jen hlasuje.