Přípravy na druhý ročník masopustu 2008 v Novém Boru, který se bude konat v rámci oslav města, jsou už v plném proudu.
Tento víkend se sešli zástupci základní umělecké školy, DDM, Kultury Nový Bor a základní praktické školy, aby si vytvořili masopustní masky a předali nabyté zkušenosti i svým žákům. Dvoudenní seminář vedl známý scénograf, brazilec Ricardo Hoineff, který pořádá pražský karneval a je autorem televizních znělek na ČT1 a ČT2 a Novamby.
„Na semináři jsme se věnovali především maskám typu Parangolé, které byly prvním oblekem otroků v Brazílii. Tento oděv později převzal výtvarník Helio Oticica, který ho objevil pro karneval. Použili ho ale také revolucionáři, kteří ho popsali hesly a vyjadřovali tak své myšlenky,“ říká Ricardo Hoineff.
„Brazilské dny, které jsme měli v Novém Boru letos, už příští rok nebudou,“ říká místostarosta města Jindřich Mareš. „Myslím si, že je to škoda a jsem proto rád, že pořadatelé pojmou v brazilském stylu i tradiční český masopust,“ dodává.
„Český masopust a brazilský karneval, vychází ze stejných kořenů. Je to skvělá příležitost ukázat nejen kontrasty mezi českým masopustem a brazilskou kulturou, ale zároveň najít cestu k dialogu,“ říká Radovan Novotný, jednatel Kultury Nový Bor.
Ricardo Hoineff se aktivně účastnil už prvního ročníku česko-brazilského karnevalu v Novém Boru a na své výstavě představil řadu zajímavých exponátů.
Slíbil, že se příští rok do Nového Boru určitě přijede podívat a jak nám prozradil, bude se vracet přímo z brazilského karnevalu.

Další zprávy z regionu najdete zde