Zástupci škol, studenti sklářské školy i výtvarní nadšenci z řad veřejnosti se sešli na dvoudenním semináři, který vedl známý scénograf Brazilec Ricardo Hoineff, pořadatel pražského karnevalu a autor řady televizních znělek.

„Na letošním semináři jsme se věnovali především tvorbě estandartes neboli standart, které odkazují na křesťanskou tradici masopustu. Symbolizují jednotlivé skupiny účastnící se karnevalu, přičemž každá standarta má specifický symbol. Vše záleží na tvůrčí fantazii,“ říká Ricardo Hoineff. Seminář probíhal v příjemné pracovní atmosféře, a jak se ukázalo, víkend nestačil a účastníci si masky dopilují ještě doma. Zástupci škol předají nabité zkušenosti svým žákům.

Novoborský masopust se již řadu let nese v duchu brazilského karnevalu, neboť obě slavnosti vycházejí ze stejných kořenů. Pořadatelé v tom vidí skvělou příležitost ukázat nejen kontrasty mezi českým masopustem a brazilskou kulturou, ale zároveň najít cestu k dialogu. Je to jakési loučení se starým rokem a vítání nového, ale především je to radost vyjádřená tancem a hudbou. Každý se na karnevalu může stát tím, kým chce.

Masopust v duchu karnevalu s doprovodnými akcemi proběhne v Novém Boru 9. a 10. března. „Opět se můžete těšit na průvod se spoustou zajímavých masek, které právě vznikají. V jejich čele půjdou bubeníci z Tam Tam Batucady. Novinkou budou lyžařské závody na náměstí Míru, jejichž organizace se ujme Ski Polevsko,“ přibližuje program Radovan Novotný, jednatel Kultury Nový Bor, s.r.o.

Nebude chybět ani vernisáž výstavy v kině, tentokrát to budou obrazy a fotografie z Brazílie Miloše Vacíka, známého hudebníka, šéfa první sambové školy v Praze a každoročního návštěvníka karnevalu v brazilském Riu. V rámci vernisáže vystoupí vzácný host brazilský houslový virtuóz Israel de França s kytaristou Petrem Vítem.

Diváci se mohou také těšit na premiéru brazilského filmu Cidade baixa s názvem Milované město, masopust v centru města a řadu dalších hudebních, artistických a tanečních vystoupení.

„Za to, že jsme mohli uspořádat víkendový seminář masek, vděčíme nejen lektorovi a účastníkům, kteří si udělali čas a s nadšením se pustili do tvorby, ale také Střední průmyslové škole sklářské v Novém Boru, která nám poskytla zdarma prostory,“ dodává Radovan Novotný.

Ilona Rejholcová