Naposledy se o českolipském McDonald's mluvilo před čtyřmi roky, kdy už bylo jasné, že na sídlišti Špičák jen tak nevznikne. „Náš zájem o Českou Lípu nadále trvá, místo je vybráno, ale s ohledem na současné ekonomické podmínky jsme otevření této restaurace odsunuli na střednědobý horizont, tedy za zhruba tři až pět let,“ uvedla tehdy ředitelka PR a komunikace McDonald's ČR Drahomíra Jiráková.

Milovníci hamburgerů se tehdy přestali radovat. A nejen oni. „Těšila jsem se, že bych v provozovně našla novou práci. Bohužel jsem se nedočkala a musela jsem hledat jinde,“ říká místní obyvatelka Andrea Kvasková, která si dnes vydělává jako servírka. „Pracovní doba a kariérní růst v 'mekáči' by mi ale vyhovoval o dost víc,“ dodává Kvasková.

EKONOMIKA ŠLAPE

Ačkoliv se plány na výstavbu zastavily, společnost dala obyvatelům najevo, že při zlepšení ekonomiky můžou s fastfoodem za pár let počítat. Slib pětiletého horizontu se naplní už za rok. V současnosti je nezaměstnanost v ČR minimální a ekonomika roste. Nabízí se tedy otázka, kdy se bagry zakousnou do louky na Špičáku.

Českolipští ovšem zůstanou zklamáni. Navzdory předsevzetí řetězce se rychlého občerstvení nedočkají ani v příštím roce. „Situace na realitním trhu se stále mění. Bohužel s Českou Lípou nepočítáme v plánech pro rok 2018 ani 2019,“ říká současná ředitelka PR a komunikace McDonald's ČR Zuzana Svobodová.

Další informace o možném budoucím vývoji firma nechtěla poskytnout. „Nyní nejsem schopna žádné detailnější plány sdělit,“ dodává Svobodová.

Na mrtvém bodě je i situace ohledně louky na Špičáku, kde mělo rychlé občerstvení stát. Developerská firma Gibelotte od města koupila 3,5 tisíce metrů čtverečních pozemků za 2,3 milionu korun. Město teď nemůže s pozemkem nakládat a pokuta, která by firmu donutila pozemek opustit, je příliš nízká.

Od konce září 2014 musí společnost Gibelotte platit pět set korun pokuty každý den za prodlení výstavby. Celková suma nyní přesáhla teprve sedm set tisíc. Firma pokutu stále platí, nic víc radnice na dotaz nesdělila. „Můžu vám říct jen tolik, že dlužnou částku nám společnost pravidelně hradí,“ uvedla mluvčí magistrátu Eva Markgrafová.

Město nemá svázané ruce jen v případě samotné louky, ale i u pozemků v okolí. Ve smlouvě se zavázalo, že nesmí na okolních parcelách postavit nic, co by mohlo zastiňovat stále ještě neexistující provozovnu McDonald’s.

Se samotnou firmou Gibelotte se nelze spojit a je svou aktivitou přinejmenším podezřelá. Již před lety na jakékoliv dotazy nereagovala a neexistovala o ní téměř žádná zmínka. Dnes už nefungují ani její webové stránky. Na jediného jednatele společnosti Tomáše Jirků nelze dohledat žádný kontakt. Kromě toho figuruje v dalších téměř dvou desítkách firmách podobného charakteru.

Marek Jungwirth