Medaile pro hokejové mistrovství světa v Praze a Ostravě, o něž sportovci zabojují od 10. května, vyrobila firma z Českolipska. Konkrétně novoborské studio Kolektiv Ateliers. Medaile ze spékaného skla s bublinkami uprostřed a vybroušenými liniemi připomíná kus ledu s rýhami od bruslí.

Na svět přišlo 200 skleněných skvostů a celá výroba trvala zhruba 3 měsíce. „Největší objem zabralo broušení, protože to se dělá ručně, každá medaile zvlášť,“ uvedl zakladatel Kolektivu Ateliers Michal Vlček.

„Musejí se přesně napasovávat do rámečků, tak aby necinkaly. Tam byl největší podíl ruční práce a tím jsme také strávili nejvíce času,“ přiblížil proces na brusně, kde to vonělo po čerstvě zhotovovaném sklu.

„Medaile děláme se synem Petrem a s manželkou Marcelou. Každý jsme tu na svoji živnost,“ smál se brusič Petr Stehlík, který je zároveň skalním hokejovým fanouškem a radost z odvedené práce na něm byla vidět na první pohled.

A jak přesně medaile vznikaly? „Výroba probíhá tak, že se sklo nafúzuje. Jsou to dvě vrstvy skla, které se spolu spečou, tak aby se uvnitř uzamkly vzduchové bublinky. Na paprsku se následně nařežou na přibližný tvar, který se pak ručně zbrušuje do přesného tvaru,“ vysvětlil Vlček.

Geopark Ralsko během letošní sezony nabídne řadu akcí, od exkurzí po workshopy.
Každý měsíc nové dobrodružství. V geoparku Ralsko odstartovala turistická sezona

Poté se na povrchu tohoto skla tvoří jednotlivé brusy, které by měly evokovat zářezy na ledu od bruslí vznikající při hře. „Když je to hotové, tak se na sklo nanáší zlato, respektive jiné kovy, které potom odpovídají danému typu medaile. Další fází je sítotisk, pomocí nějž se nanáší logo IIHF, které musí každá medaile obsahovat,“ upřesnil.

Jak se vyráběly medaile:

  • Metodu fjusingu přirovnal Michal Vlček ke zmrzlému ručníku. „Když si vezmete mokrý ručník, který necháte zmrznout, tak ten v našem příkladu představuje tabuli skla. My ho na něco položíme, zahřejeme ho na nulu. On si jako by lehne a znova ho necháte zmrznout. To je metoda fjusingu.
  • Zde je to jen o level výše, protože tu jsou dvě desky na sobě. Ale princip je stejný,“ popsal a doplnil, že na fjusing nakupují v okolí Nového Boru speciální sklo, které je přímo určeno na tuto techniku.
  • Je v tabulích. „Posype se takzvanou fritou, což je skelná drť nebo prášek a spojí se dvě desky na sebe. Ty se potom zahřejí na nějakých 860 stupňů.
  • Sklo změkne a vrstvy se vlastně spečou,“ zjednodušeně vysvětlil.

V závěru následuje kompletace s jednotlivými kovovými rámečky, které jsou vyrobené z nerezové oceli a je na nich laserem vygravírovaný název šampionátu. Úplně poslední fází je pak další pokovování, které zase odpovídá jednotlivým typům medailí. Stuhy, jimiž jsou medaile vybaveny, jsou rovněž dělané na míru tomuto šampionátu přesně podle grafického manuálu.

A jak se k této prestižní záležitosti v Novém Boru dostali? „Někdy loni, v létě nám přišla poptávka do výběrového řízení, kterého jsme se zúčastnili. Měli jsme navrhnout design a nabídnout příslušnou cenu,“ zavzpomínal Vlček.

Konkrétně na tuto zakázku oslovili designérku Kateřinu Handlovou, s níž dlouhodobě spolupracují. „Navrhla 3 až 4 varianty, které jsme odprezentovali. Organizátoři mistrovství si jednu vybrali, my jsme vyrobili vzorky a vše šlo do výroby,“ popsal proces výběrového řízení.

„Jsme Češi a většina z nás také hokejoví fanoušci, takže nás to velmi oslovilo a jsme pyšní na to, že se můžeme takovéto akce vůbec zúčastnit,“ řekl ředitel společnosti Michal Vlček s tím, že tato zakázka není z hlediska finančního objemu velká.

Přátelská atmosféra byla v novoborské firmě cítit na každém kroku. Jak by také ne, když Kolektiv Ateliers vznikl tím, že se dala dohromady skupina přátel, z nichž někteří měli sklářské dílny. Každý se specializoval na trochu něco jiného „Je nás 7 spoluvlastníků a známe se už od střední školy. Dlouhá léta jsme se přátelili,“ popsal Vlček, jak kreativní uskupení vzniklo.

Stezka Českem.
Znáte Stezku Českem? Vladyka se po ní vydává k nám do hor, v televizi ve čtvrtek

Sídlí v bývalém areál Výzkumného ústavu užitkového skla, který společnost koupila, když ho Crystalex pouštěl. Postupně Vlček začal oslovovat jednotlivé kamarády, které sem zval.

„Najednou všichni seděli pod jednou střechou a vznikla myšlenka, že bychom to mohli povýšit o stupeň výš,“ vzpomínal na začátky před více než deseti lety Vlček a vysvětlil, že podobná sdružení vznikala i za první republiky například arichitektonické sdružení Bauhaus v Německu.

Dogaining.
Ze Smržovky se poprvé v Česku poběží raritní závod se psy Dogaining

Zdůraznil, že obchod je jednou z důležitých součástí uskupení. „Nečekáme na zákazníka. Jdeme si za obchodem aktivně. Dostaneme se tak k zajímavější práci. Jednotlivé firmy vždycky spolupracovaly s významnými značkami, které se na trhu pohybovaly, ale jen v roli subdodavatelů. Naše spojení nám umožňuje dostat se na zajímavá místa, kde dnes děláme,“ přiblížil s tím, že působí po celém Středním východě.

„Každý z nás se specializoval na trochu něco jiného. Takhle můžeme zákazníků nabízet hotový balíček a dostat se nejen k zajímavé práci, ale budovat i něco svého,“ přiblížil koncept společné firmy Vlček.

 Mohlo by vás zajímat: Velikonoce v Křišťálovém údolí otevřely sklárny a muzea také na Českolipsku

Zdroj: Miloslava Kroužková