Právě pro ni a dalších bezmála 200 rodičů z celého Libereckého kraje, kteří v sobě našli dost lásky i pro nevlastní děti, připravila Nadace Syner v sobotu 28. ledna už podesáté Setkání pěstounů.

A sál libereckého Kolosea praskal ve švech, neboť účast byla rekordní. „Mám už velké děti. Starat se o Šárku je ale úplně jiné. Má za sebou pár operací, bojím se o ni víc. Dnes, kdyby si pro ni máma přišla, už bych ji nedala,“ podotkla Jiřina Liepoldová.

Manželé Pazdírkovi z Jablonce si vzali do pěstounské péče rovnou tři děti. Vedle nich se starají ještě o vlastního syna. „Se všemi už mlátí puberta, takže občas i zlobí. Ale úplně stejně jako normální děcka,“ řekla Šárka Pazdírková. „Je nás hodně, takže doma musí pomáhat. Každý má přidělené úkoly,“ dodala.

Kdo je pěstoun?

- pěstoun není zákonným zástupcem dítěte a k dítěti nemá vyživovací povinnost
- péče oficiálně končí dosažením zletilosti dítěte v jeho 18 letech

Tři děti si vzali do pěstounské péče i manželé Maternovi z Raspenavy. Původně hledali k prvnímu chlapečkovi jako kamaráda dalšího kluka.

Nakonec jej našli, ovšem ještě se sestřičkou. Tu si podle Jindry Maternové pořizovali i jako radost pro ni pro maminku. „Byli jsme s mužem 20 let sami. Děti jsme si vzali do péče proto, abychom neměli život prázdný. Snad jim dáme lepší start do života, než kdyby až do 18 let zůstaly v dětském domově,“ poznamenala Jindra Maternová.

Pěstounům zahrálo svou pohádku Sváťovo divadlo, pobavil je také mim Michal Nesvadba. Hokejisté Bílých Tygrů jim na památku věnovali plyšáky. Vyložené nadšení vzbudil u dětí ovšem představitel Ozzáka v televizním seriálu Comeback Martin Dejdar. „Na setkání pěstounů jsme už potřetí. Moc se nám tady líbí a děti si to užívají,“ přiznala Jindra Maternová.

Podle Evy Syrovátkové z Nadace Syner přijely do Kolosea téměř všechny rodiny, které nadace pozvala. „Setkání připravujeme jako poděkování pěstounům za to, co pro ty děti dělají. V dětských domovech jdou vychovatelky po osmi hodinách práce domů. Pěstoun se ale musí starat 24 hodin denně, nikam domů odejít nemůže,“ zdůraznila Eva Syrovátková. Nadaci stála akce přibližně 200 tisíc korun.“Každý rok se snažíme připravit jiný program,“ doplnila Eva Syrovátková.