Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Méně byrokracie, žádají borští podnikatelé

Nový Bor - Zbytečné papírování a nedostatek kvalifikovaných mladých lidí, kteří by uměli cizí jazyky. To jsou jen některé problémy, jež pálí podnikatele v Novém Boru.

11.10.2011 13
SDÍLEJ:

Mezi podnikatele zavítal do Nového Boru ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Foto: Deník/Petr Šimr

Nahlas si je řekli při pondělním setkání se starostou Jaromírem Dvořákem (SLK) a také před ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09).

„Záměrem setkání je nastolit dialog k tématu, jak efektivně podpořit podnikatele, zvýšit zaměstnanost a také přilákat turisty do Nového Boru. Cílem společného jednání by pak měla být výměna informací, diskuze týkající se problémů spojených s podnikáním, hledání řešení, v nichž může být podnikatelům a firmám nápomocné právě město,“ předeslal Jaromír Dvořák.

Prezentace zdarma

Radnice mimo jiné přišla s nabídkou bezplatné prezentace novoborských firem na webových stránkách města. „Vytvořili jsme novou webovou databázi, kde jsou firmy rozdělené podle druhu podnikání. Nabízíme zařazení do přehledu ubytovacích a stravovacích zařízení,“ upřesnila Petra Svobodová Nemleinová, vedoucí Turistického informačního centra, které má databázi podnikatelů na starosti.

Zejména firmy podnikající v oblasti turismu, ubytování a stravování uvítaly informaci, že příští rok by se ve městě mělo opět uskutečnit tradiční sklářské sympozium IGS 2012.

Hlavním organizátorem bude Crystalex CZ, firma, která už druhý rok podniká ve sklárnách někdejšího hlavního organizátora této prestižní mezinárodní akce zkrachovalého sklářského gigantu Crystalex. „Příprava je teprve na počátku, ale plánujeme na ni z rozpočtu příštího roku 1,5 milionu korun,“ sdělil Jaromír Dvořák.

Vzhledem k tomu, že přímo na Novoborsku se míra nezaměstnanosti pohybuje na 11,4 %, je žádoucí vytváření nových pracovních míst nebo alespoň udržení těch stávajících. V tom má firmám napomoci projekt Vzdělávejte se pro růst, který probíhá pod úřadem práce. Prostřednictvím projektu mohou podnikatelé získat peníze na školení svých zaměstnanců.

„Nemáme montéry a techniky, kteří by uměli cizí jazyky, abychom je mohli poslat na montáže do zahraničí. Sami si školíme elektromechaniky,“ reagoval Otakar Válek z novoborské společnosti Aktivit. „Projekt Vzdělávejte se je dobrý, jen kdyby ho neprovázela taková byrokracie,“ doplnil Válek.

Méně papírování

Snížení administrativy přislíbil ministr Jaromír Drábek v souvislosti s plánovanou sociální reformou. Ta, pokud projde legislativními procesy, odstartuje v lednu 2012. „Zaměstnavatelům odpadne povinnost hlásit všechna volná místa. Tím ubude zbytečná administrativa. Do registru by se měla dostávat jen skutečně ta pracovní místa, u nichž budou stát podnikatelské subjekty o obsazení,“ upřesnil Drábek.

Ten se dotkl i změny systému vyplácení sociálních dávek. „Veškerá agenda přejde pod úřady práce. Tím se nastartuje proces, který přestane tolerovat generace mladých lidí, jež nikdy neviděli své rodiče pracovat a rozhodli se žít jen ze sociálních dávek,“ dodal Drábek.

Autor: Radmila Pokorná

11.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení