V zasedací místnosti obecního úřadu se dnes v sedm hodin ráno otevřela volební místnost. A v deset večer tu začne sčítání hlasů. V jednom jediném dni tady probíhají doplňovací komunální volby.

Ve vsi se 125 obyvateli, kterou proslavil herec Vlastimil Brodský a kde chalupaří i současný ministr kultury v demisi Jiří Balvín, totiž v červnu rezignoval na svůj post zastupitel Zdeněk Burián. Protože ho neměl kdo nahradit, zůstalo zastupitelstvo jen čtyřčlenné. Minimum, které připouští zákon, je přitom pět zastupitelů. Proto se na Slunečné musí konat nové volby.

V nich budou lidé vybírat ze tří kandidátek. Dvě z nich tvoří kandidátky sdružení nezávislých kandidátů, první nese název „Slunečná", druhé „SNK Slunečná". Zcela samostatně se jako nezávislý kandidát uchází o hlasy Tomáš Burián, který je ve svých šestadvaceti letech současně nejmladším kandidátem.

Naopak nejstarší kandidátkou je sedmdesátiletá Ilona Nedbalová, dosavadní starostka obce. Nedbalová stojí jako lídr v čele sdružení SNK Slunečná a může se tak znovu stát starostkou. Do dalších komunálních voleb příští rok na podzim.

Stejně jako na Slunečné se dnes volí také ve Stošíkovicích v Louce na Znojemsku, Barchovicích na Kolínsku, Staňkovicích na Litoměřicku a v Okřínku na Nymbursku. Slunečná patří už tradičně mezi obce s největší volební účastí.