Na Šluknovsku, Novoborsku a v dalších místech kraje eskaluje napětí. Cestou z diskotéky zaútočilo v sobotu dvacet Romů na čtyři mladíky v Rumburku s dlažebními kostkami a teleskopickými tyčemi, v Novém Boru Romové s mačetami nedávno zmasakrovali hosty herny.
Lidem dochází trpělivost a na pátek svolávají na rumburské Lužické náměstí protestní shromáždění. Na Facebooku měla stránka včera odpoledne již 740 potvrzených účastníků akce a další přibývají. Podpořili ji i extrémisté z Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří pochod chystají na 10. září také v Novém Boru.
„Je jen otázkou času, kdy lidé vezmou spravedlnost do svých rukou,“ říká poslanec Jaroslav Foldyna. „Místní si nakoupí baseballové pálky a při dalším podobném incidentu si půjdou vyřizovat účty,“ varuje místostarosta Varnsdorfu Josef Poláček. Extrémisty však ve městech nechtějí. Místní starostové požadovali posílit policejní hlídky, protože nikdo si netroufá odhadnout, jak to skončí.
I novoborský starosta Jaromír Dvořák odmítá, aby se radikálové vměšovali do napjaté situace ve městě. „Problém nevyřeší pochodující příznivci extrémní pravice v ulicích města. Rozhodně si je tady nepřejeme, svoji přítomností jen budou příslovečně přilévat olej do ohně,“ zdůraznil Dvořák.
ČTĚTE TAKÉ: Vyprovokovala konflikt v Janově, teď má řečnit v Boru
Ten připravil společně s iniciativou Bezpečí domova, kterou v reakci na mačetový útok založily novoborské ženy a matky, otevřený dopis pro premiéra Petra Nečase. „Žádáme, aby stát zajistil bezpečnost nejen ve městech na severu Čech, protože chránit nás, je povinností Policie ČR a státu,“ řekl Dvořák s tím, že součástí dopisu jsou i navrhovaná řešení.
„Především je třeba skončit s vytvářením formálních programů pro sociálně slabé. Místo toho by bylo užitečnější podporovat krátkodobé pracovní pobídky a tím lidem na okraji společnosti nastavit podmínky, které musí dodržovat i majoritní část obyvatel,“ uvedl příklad novoborský starosta Dvořák.
Policie posílila. V noci byl klid
Přestože policie dosud tvrdila, že je na hranici svých možností, během úterý oznámila, že Šluknovsku a Novoborsku posiluje ihned hlídky. „Z Prahy nám posílají přes 50 policistů a motorizovanou jednotku. Budou působit částečně i v Novém Boru,“ uvedla severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
Přítomnost policejních těžkooděnců v ulicích severočeských měst sklidila převážně pozitivní odezvu. Noc v ulicích byla subjektivně klidnější, řekli ČTK místní politici. Zároveň ale pořád varují, že se jedná o bezprostřední řešení. Obavy z opětovného propuknutí násilí se váží především k pátku, na kdy byly ohlášeny do Varnsdorfu a Rumburku demonstrace proti nepřizpůsobivým. Radnice je ale chtějí zakázat.
V ulicích Varnsdorfu, Rumburku, Nového Boru a Šluknova střežili policejní těžkooděnci v noci na dnešek poprvé. Šest hlídkových týmů po osmi lidech zatím sklidilo pozitivní odezvu. "Určitě to mělo kladný vliv, na ulicích byl o poznání větší klid. Pozitivní odezvu začínáme dostávat i od místních," řekl ČTK děčínský policejní mluvčí Vojtěch Haňka.
Zástupci novoborské skupiny Bezpečí domova, kteří zorganizovali před týdnem protestní setkání v Novém Boru, nechtějí současnou situaci ve městě komentovat. "Nejsem politik a nechci prezentovat své názory, chceme jen pomoci těm zraněným," řekla dnes ČTK jedna z organizátorek. Skupina začala dávat dohromady sbírku na právníka, který by měl pomoci mužům zraněným při potyčce 7. srpna vymoci náhradu škody.
Přistěhovalců přibývá
Demonstrace v Rumburku se má uskutečnit od 17:00, o hodinu dřív je plánován začátek obdobného mítinku na náměstí ve Varnsdorfu.
„V Rumburku se teď o ničem jiném nemluví. Jsou tu i slušní Romové, kteří jsou na útočníky naštvaní a přejí si, aby je pozavírali,“ říká Milan z Rumburku, který si nepřál zveřejnit své jméno, redakce ho ale zná.
Místní před problémy varovali už dříve. V jedenáctitisícovém městě přibylo za poslední rok a půl 507 obyvatel. „Skutečný počet problémových přistěhovalců může být ale až dvojnásobný,“ odhadl starosta Jaroslav Sykáček. Většina z nich se v novém místě pobytu prý ještě ani nepřihlásila.
Je to prý výsledek některých podnikatelů v realitách, kteří levně koupí dům s problémovými obyvateli v dobré lokalitě, odstěhují je na periferii Česka a dům samotný pak prodají mnohem dráž. Podobný princip už popsal letos někdejší starosta Krupky na Teplicku, podle nějž se v jeho městě usídlili problémoví lidé z Kolína, Mladé Boleslavi či Kladna.
„Londýn a Paříž jsou zdánlivě daleko, ale nám se zdají být teď zatraceně blízko,“ prohlásil Sykáček v narážce na násilnosti, které se v problémových čtvrtích evropských metropolí stále rozmáhají.
„My máme ve městě problémy dokonce déle než Rumburk, zařídili jsme ubytovny, abychom pomohli lidem, kteří spadli do sociální sítě. No a jedna z nich je teď v rukou známého romského agitátora, který tam má okolo 80 lidí, na něž stát doplácí,“ řekl místostarosta šestnáctitisícového Varnsdorfu Josef Poláček. I tady se uvažuje o demonstraci.