Na necelý půl milion korun přijde letos vánoční atmosféra v českolipských ulicích. „Pro letošní rok se nenakupovaly žádné nové doplňky, a výzdoba tak bude v přibližně stejném rozsahu jako v roce loňském,“ říká mluvčí radnice v České Lípě Kateřina Amrichová.

Město rozzáří vánoční osvětlení již tradičně na náměstí T. G. Masaryka, budovu radnice nebo rozpěrný oblouk do historické Panské ulice. Rozmanité motivy nasvítí ve středu města i některé hlavní ulice. „Samozřejmostí bude opět několik vánočních stromů. Ten hlavní se rozsvítí na českolipském náměstí,“ doplňuje Kateřina Amrichová.

Přiletí andělé

Ani Novoborští nekoupili nic nového a své město ozdobí dekoracemi z loňska. To však neznamená, že budou lidé ochuzeni o sváteční atmosféru. Na poslední listopadový pátek připadne ve městě tradiční zahájení adventu, kdy z kostela na náměstí přiletí andělé. Chybět nebude ani zpěv koled, ohňostroj a živý betlém v podání zákupských ochotníků.

„Žádné nové dekorace jsme nekupovali. Použijeme stejné doplňky jako v letech minulých,“ uvádí Monika Procházková, vedoucí oddělení technické správy města Stráž pod Ralskem. Zdejší ulice ozdobí rozsvícené vánoční motivy na veřejném osvětlení a tradiční strom na náměstí, který doplní ještě jeden u místní základní školy.

Oficiální čekání na Ježíška odstartují ve Stráži pod Ralskem první prosincový pátek slavnostním rozsvícením stromku na náměstí za doprovodu vánočních koled.

Pomohou lidé

I v Kamenickém Šenově, které má momentálně velké starosti s naplněním městské kasy, místní lidé o nic nepřijdou. Podle nové místostarostky města Jitky Bouchalové počítá radnice s rozsvícením stromu na náměstí i se světelnou výzdobou na veřejném osvětlení.

„Velmi nás potěšilo, že se hlásí dobrovolníci a nabízejí, že adventní výzdobu udělají svépomocí, aby vinou našich finančních problémů neutrpěla vánoční atmosféra,“ cení si nabídky Jitka Bouchalová.

Vánoční náladu v Kamenickém Šenově podpoří několik kulturních akcí, mimo jiné je připravena vernisáž a výstava ve Sklářském muzeu.