Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města zvyšují nájemné

Českolipsko - Zvýšení nájemného v městských bytech schválili českolipští radní. Tato úprava se týká obyvatel 162 bytů, které pro město spravuje Stavební bytové družstvo Sever.

6.10.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Kolik si tedy od ledna lidé v těchto bytech připlatí? Příkladem může být byt I. kategorie o výměře 56,35 m2 - stávající měsíční nájemné je 1 597,52 Kč (28,35Kč/m2), při využití maximálního přírůstku se nájemné zvyšuje na konečných 2 605,07 Kč (46,23 Kč/m2).

„Nájemné je stále nižší než například u bytů na Severu, které jsou v majetku společnosti Spobyt,“ poznamenal místostarosta Jan Stejskal. Sjednotit regulované a smluvní nájemné chce také radnice v Novém Boru. Schvalovat je bude říjnové zastupitelstvo.

„Postupná deregulace nájemného probíhá od roku 2007 a nyní je na řadě jeho závěrečná etapa. Ze zákona plyne, že regulované nájemné přestane definitivně platit 31. prosince 2010,“ připomíná starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

Pro město všechny byty spravuje Novoborská bytová společnost. Ačkoliv spravuje byty obecní, nájemné se v nich doposud liší. „Smluvní nájemné se netýká pouze uživatelů bytů v nově postavených domech, ale také těch, kterým byly nově přidělené obecní byty. Je nasnadě, že právem poukazují na rozdíly a žádají sjednocení nájmů. Není důvod, proč bychom měli některé nájemníky zvýhodňovat.“

Navýšení není maximální

A jak bude nájemné od 1. ledna příštího roku zvýšeno v Novém Boru? Ve standardních bytech zaplatí nájemníci 40 korun za metr čtvereční a v bytech se sníženou kvalitou o deset procent méně, tedy 36 korun za metr čtvereční.

Jednatel Novoborské bytové společnost Jaroslav Oldřich zdůrazňuje: „Ani toto navýšení není maximální nájemné určené zákonem č. 107/2006 Sb. V Novém Boru by mohlo být ze zákona maximální nájemné ve standardním bytě stanoveno na 46,23 korun za metr čtvereční. Kromě toho ani smluvní nájemné není nájemným tržním, poněvadž to by vzhledem k nedostatku bytů v Novém Boru muselo být vyšší,“ míní Jaroslav Oldřich.

Bytový fond města Nový Bor původně tvořilo na 1300 bytů. Poněvadž regulované nájemné neumožňuje, aby se město o bytové domy staralo tak, jak to dokáží majitelé bytů sdružení do společenství vlastníků, byla v Novém Boru už v roce 1996 zahájena privatizace bytového fondu. Proběhla v několika vlnách až se počet obecních bytů snížil na stávajících cca 400. Smluvní nájemné je prozatím sjednáno zhruba v polovině z nich.

Autor: Eva Vlastníková

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení