Podle smlouvy mezi městem a zmíněnou firmou by měl být součástí webu dotazník, kde si uživatel vyplní údaje o sobě a také možné rizikové faktory typu kouření nebo sedavého zaměstnání. Na základě toho by mu stránka měla dát rady, jak o své srdce pečovat. Doporučí třeba návštěvu praktického lékaře. Tato první fáze potrvá rok, po který platí i smlouva.

PŘEDEM DOMLUVENÉ?

Zakázku schválila končící městská rada v mezidobí před nástupem nového zastupitelstva. Zastupitel Petr Jeník (Piráti) už prý kvůli tomu chystá trestní oznámení. Nelíbí se mu hlavně cena. „Web s takovými funkcemi se cenově pohybuje v řádech desítek tisíc. I webhosting je podle mě tak desetkrát předražený,“ řekl po prostudování rozpočtu Jeník s tím, že podezřelé je podle něj i údajné napojení firmy na odcházející starostku.

„Bylo to zadané bez výběrového řízení, zakázka byla zveřejněná 15. října, přičemž firma si internetové domény, na kterých web poběží, registrovala už v srpnu,“ uvedl dále Petr Jeník, což je podle něj jedním ze znaků toho, že bylo vše předem domluvené. Poukazuje také na fakt, že v zápatí webových stránek Pears Health Cyber (PHC) je dosud e-mailový kontakt právě na Žateckou.

Romana Žatecká nepopírá, že pro PHC pracovala. Ostatně dodnes na jejich webu visí oznámení z ledna 2014, že se stala ředitelkou PR a interní komunikace. „Pracovala jsem tam v letech 2010 a 2011. Pak jsem se stala konzultantem PR a interní komunikace. Pracovala jsem pro tuto firmu, ale i pro spoustu jiných firem, protože jsem pracovala na živnostenský list,“ popsala Žatecká, podle níž nejde o to, kdo kde pracoval, ale o přenos dobrých nápadů.

Podle starostky se totiž zdaleka nejedná jen o web, ale i o odborně sestavený dotazník a následné vyhodnocení výstupů. Odborným garantem je docent Bohumil Seifert, držitel titulu v oboru preventivního lékařství.

Při přípravě projektu, jenž má navázat na pravidelné Dny zdraví, město podle Žatecké spolupracovalo také s místními praktiky. „Jde nám o to, aby se občané o své zdraví starali. Chceme je podporovat v tom, aby chodili na pravidelné prohlídky ke svým praktickým lékařům,“ sdělila Žatecká a podotkla, že po zmíněném vyhodnocení už bude na nadcházejícím vedení města, jestli bude v činnosti pokračovat. „Může dojít k tomu, že na to napojí nějakou marketingovou část a budou lidem říkat, kde mohou svůj zdravotní stav rozvíjet,“ dodala.

Romana Žatecká také popřela, že by do firmy PHC po ukončení svého mandátu nastoupila. „Vrátím se ke konzultační činnosti, kterou zřejmě rozšířím o aktivity týkající se zvyšování politické kultury v této zemi,“ řekla.