Místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle se rozhodl, že bude prosazovat ukončení nájemní smlouvy s dobrovolníky z Manušic. Argumentuje tím, že za tři roky se stav stoleté kapličky, kterou jim město svěřilo, nezměnil k lepšímu, jak slibovali. Druhá strana se brání tím, že se jim s ním nedaří sejít a dohodnout se na opravě.

Přesvědčili radnici

Kapli Nejsvětější trojice z roku 1910 a s ní sousedící pozemek o rozloze téměř dvou tisíc metrů čtverečních chtěla českolipská radnice prodat v dubnu 2008 do soukromých rukou. Záměr se ale nelíbil místním obyvatelům. Přišli by o travnatou plochu, na níž si hrály děti, pořádaly se tu kulturní akce, kde se scházeli lidé z celých Manušic.

Sepsali proto petici, pod níž se podepsalo čtyřiapadesát z osmdesáti obyvatel. O pár měsíců později vzala radnice prodej zpět s tím, že pozemek a kaplička zůstanou v majetku města a se Sdružením za rozvoj obce Manušice, které bylo založené za záchranu místa, podepsala radnice nájemní smlouvu. V ní dobrovolníci přislíbili, že se o kapličku budou starat a zvelebí ji.

Spolupráci při dalším využití kaple nabídlo i občanské sdružení Drobné památky severních Čech, jež má za sebou na stovku opravených drobných sakrálních památek v Libereckém, Ústeckém a Středočeském kraji.

Seschlé chvojí

Nyní se místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle rozhodl, že zkontroluje, jak se dobrovolníci snaží. Vypůjčil si od nich klíče od kaple a zajel do Manušic na vizitu. To, co viděl, ho hodně rozzlobilo. Dveře zarostlé plevelem, seschlé chvojí z vánoční výzdoby.

„Chápu, že sdružení nemá peníze na opravu fasády, ale posekat trávník nebo natřít dveře, které jsou v dezolátním stavu, snad zvládne každý. Také nástěnka sdružení umístěná před kaplí s vánočními fotkami z předloňska působí tragicky,“ popsal Kočandrle.

Poukázal rovněž na to, že nikdo z dobrovolníků nenahlásil na radnici utržený hromosvod nebo, že do kaple zatéká chybějícími dvířky. Jeho pozornosti neušla ani střecha zarostlá mechem a neudržovaný vnitřek kaple.

„Přidané záclony na oknech, které jsou jedinou změnou za poslední tři roky, kapli dostatečně nezvelebí,“ odsoudil Kočandrle.

Jenže obyvatelé Manušic mezi sebou vybrali několik tisíc korun na opravu stoleté kapličky. „Již několik měsíců se je snažíme předat radnici, aby se s jejím finančním přispěním mohly zahájit opravy. Bez úspěchu,“ řekl Miroslav Pröller, předseda o. s. Drobné památky severních Čech.

Chtěl se sejít s místostarostou

Ten nijak nepopírá, že dveře nebo střecha jsou ve špatném stavu. Ostatně na jaře dobrovolníci zaslali seznam nutných oprav. Prostřednictvím Pröllera žádali i o to, aby peníze, které se nerozdělily z grantů na nemovitosti v městské památkové zóně, šly na opravu manušické kaple. „Několikrát jsem žádal Jiřího Kočandrleho o schůzku. Nemůžeme se dohodnout na termínu, který je časově přijatelný pro oba,“ doplnil Pröller.

Bez konzultace se zástupcem města, které je majitelem kapličky, se nemůže obrátit na památkáře a konzultovat s nimi plán a postup opravy.

Podle svých slov se ale Jiří Kočandrle na základě návštěvy Manušic rozhodl, že bude prosazovat ukončení nájemní smlouvy s dobrovolníky. „Kapli opravíme z peněz města,“ řekl místostarosta.

Nájemní smlouva se netýká jen kapličky ale i parcely kolem ní. Ta je zajímavá od té doby, co zde město vybudovalo cyklostezku Varhany. Pozemek leží přímo u křižovatky cyklostezky a místní komunikace.