VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Nový Bor čelí žalobě za nečinnost

Nový Bor - Od února do prosince nebyl nikdo z městského úřadu v Novém Boru schopný vydat rozhodnutí, na které měl lhůtu 30 dní.

1.12.2008 91
SDÍLEJ:

Nový BorFoto: Deník/Petr Jeník

Lhůta na vyřízení žádostí, podnětů či stížností ze strany městských úřadů je ve většině případech třicet dní.

Lidé už si zvykli, že úřady tuto lhůtu dodržují a častokrát se stane, že na vyřízení jejich žádosti, které je pro úřad otázkou několika málo minut a pár řádků na papíře, čekají právě těchto třicet dní a někdy i o nějaký ten den déle.

Když pak rozhodnutí úřadu nepřichází delší čas, lidé volají a píší dopisy a od úředníků slýchají historky o dovolených či nemocech a sliby, že svou nečinnost napraví. I úředníci jsou jen lidé, a když je vysvětlení z jejich strany věrohodné a rozhodnutí se přeci jen dostaví, tak se problém zažehná a úředníci a lidé se smírně rozejdou.

Jsou ale i takové případy, kdy úřad nedokáže rozhodnout ani po půl roce a několika urgencích. Pak lidem nezbývá, než se obrátit na soud, který by je měl před nečinností úředníků ochránit.

Jedné takové žalobě nyní bude čelit město Nový Bor. S nečinností úředníků už se totiž nemohl smířit majitel sklárny Egermann Robert Uksa, který už začátkem února letošního roku žádal město o pomoc při obnovení pokojného stavu.

Tímto stavem má na mysli vrácení pískovcové sochy svatého Jana Nepomuckého, kterou z pozemku sklárny bez jejího souhlasu odvezli v roce 2003 do Kravař. Soud před časem nedokázal zjistit skutečného vlastníka sochy. Zatím tedy zůstává tam, kde je, tedy v Kravařích.

S tím ale současný spor nesouvisí. Žaloba se totiž netýká přímo sochy, ale nečinnosti města Nový Bor.

Zde měl kompetentní úředník v zákonné lhůtě rozhodnout a je lhostejné jak, zda ve prospěch sklárny či v její neprospěch.
Žádného rozhodnutí se ale sklárna nedočkala, což je podle libereckého advokáta Michala Vogela, který sklárnu zastupuje, jasný důvod k podání žaloby.

„Žalobce, tedy sklárna Egermann, se opakovaně pokoušel o to, aby žalovaný, tedy město Nový Bor, vydal své rozhodnutí. Naposledy tak učinil dopisem z 25. 7. 2008. Následně proběhlo u žalovaného jednání, kde bylo přislíbeno, že žalovaný bude v zahájeném řízení pokračovat a vydá rozhodnutí,“ píše advokát v žalobě podané 21. listopadu u Krajského soudu v Liberci s tím, že i přes opakované urgence k žádnému rozhodnutí ze strany města nedošlo.
Požaduje proto, aby soud nařídil městu vydat rozhodnutí a navíc uhradit náklady řízení.

Rozhodnutí vydané městem by podle něj mělo být ve znění, které sklárna uvedla ve svém návrhu na začátku února. To by v tomto případě znamenalo navrácení sochy na její původní místo na pozemku sklárny.

Jak soud rozhodne, je ale pouze na něm.

Jisté je podle žalobce jedno. Některý z úředníků, potažmo město, nedodrželo zákonnou lhůtu pro vydání rozhodnutí a nyní za to město zaplatí minimálně náklady řízení, tedy soudní poplatky a honorář pro advokáta. Navíc se žalobou bude zabývat i advokát města, který také nepracuje zadarmo, a městu se tak nečinnost úředníků značně prodraží.

Toho je si vědom i starosta města Jindřich Mareš. Ten na celý případ nepohlíží jen z důvodu reálné hrozby, že město ze své pokladny bude muset vynaložit zbytečně nemalé peníze, ale více ho znepokojuje fakt, že město nedokáže jakkoli rozhodnout, když jej někdo požádá o ochranu proti zásahu do pokojného stavu.

„Je úplně lhostejné, jaké rozhodnuti by padlo. V každém případě ale padnout mělo. Lépe řečeno muselo. Osobně jsem byl u toho, když majitel sklárny žádal v květnu tajemníka úřadu o vydání rozhodnutí. Vůbec by mě nenapadlo, že rozhodnutí i přes tuto opakovanou žádost a jeho slib konat, tajemník neučiní,“ uvedl starosta s tím, že s podobným případem se v Novém Boru ještě nesetkal.

„Pokud se dobře pamatuji, tak město Nový Bor o ochranu svých práv dosud nikdo nežádal a ani s podobným soudním sporem jsme se zde proto nesetkali. Zjistil jsem ale, že obdobný případ nečinnosti úředníků řešili v jiném městě na Českolipsku. Zde se místní občan obrátil se svou stížností na město ke krajskému úřadu a ten konstatoval, že nečinnost města v otázce ochrany svých občanů je nejen nezákonná, ale naprosto nepřijatelná a nesmí se již nikdy opakovat,“ dodal na závěr novoborský starosta Jindřich Mareš.

Autor: Petr Jeník

1.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 91
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení