Po absolutním propadu českolipské radnice ve výzkumu občanského sdružení Oživení, který porovnával zveřejňování informací o veřejných zakázkách ve všech okresních městech v republice, se město Česká Lípa veřejnosti uzavřelo ještě více.
Nejen, že samo na svých internetových stránkách podle výzkumu téměř vůbec neinformuje o veřejných zakázkách, ale k občanům se otočilo zády i při veřejném odpovídání na jejich otázky. Úplně totiž zrušilo hojně využívanou rubriku dotazy a odpovědi.
„Během nadcházejícího dne dojde ke změně v systému sekce Dotazy a odpovědi,“ informoval stroze městský úřad návštěvníky svých stránek na konci června. A jak napsali, tak také udělali. Rubrika nadobro zmizela a s ní i její původní obsah.
Změnou systému mají na mysli to, že město nabídlo pouze možnost pokládat dotazy elektronickou poštou. To má ale jednu zásadní chybu. Dotaz ani odpověď na něj se nedozví nikdo jiný, než tazatel sám a když ostatní lidi bude zajímat tentýž problém, musí se úředníků ptát znova a znova.
V druhém největším městě okresu, tedy v Novém Boru, se tuto rubriku rušit nechystají a naopak si ji pochvalují.
„Sekci dotazy a odpovědi využívá v Novém Boru velké množství lidí. Nevidím důvod k jejímu zrušení. Hodně lidí zajímá tatáž věc a když vidí, že už se na ni někdo před nimi zeptal, nepřidělávají úředníkům či politikům práci dalšími dotazy, které už jsou jednou zodpovězené,“ pochvaluje si tajemník novoborského městského úřadu Antonín Metál, který zodpovídá většinu dotazů.
„U většiny odpovědí jsem sice podepsaný, ale před každou z nich se jdu nejdříve poradit s kompetentními pracovníky. Dotazy směřované konkrétním lidem jim předám a ti na ně odpoví sami. Dosud jsem se nesetkal s tím, že by někdo odmítnul odpovědět,“ dodává.