Chceme v České Lípě víc společně žít to je vize, která žije v České Lípě svůj už druhý rok. A občané ji kvitují s povděkem. Každý měsíc se město snaží přilákat do centra obyvatele města po adventu přišla slavnost májky, nyní je v pořadí tradičně největší oslava v roce: Městské slavnosti k poctě patronů města sv. Petra a Pavla.

Vypuknou poslední červnový víkend. „Jsou to nejvýznamnější svátky města, tomu jsme podřídili i nový scénář. Proto je společně otevřeme s větší slávou než dosud, chci si se všemi příchozími užít Českou Lípu různých tváří. Pozvali jsme významné hosty, aby viděli naše město v podobě duchovní, sportovní, noční, zábavné, hudební i filmové," říká starostka města Romana Žatecká.

Stabat Mater

Českolipani dostávají letos „navíc" páteční program. Zahajovací koncert začne 24. června v 18 hodin, orchestr divadla F. X. Šaldy v Liberci představí Dvořákovu Stabat Mater v bazilice Všech svatých. „Loni mohli příchozí přispět dobrovolným vstupným na dobrou věc, jako poděkování jsme jim nabídli koláček ve tvaru našeho loga. Vybrané peníze pak pomohly rodičům jednoho malého českolipského nemocného kluka zaplatit léčbu, kterou nehradila zdravotní pojišťovna. I letos budou hostesky s drobnými koláčky vítat posluchače, už hledáme vhodný tip na člověka nebo dítě, který je v tak svízelné situaci nebo zdravotním stavu, že mu výtěžkem významně pomůžeme zlepšit život. Charita má v nových projektech města své místo, nebudeme upouštět od dobrých činů a pomoci druhým. Zvlášť když v dnešní době mezi lidmi ubývá dobrých skutků. Sdělujeme tak veřejnosti, že Česká Lípa je město, které stále myslí na slabší a nemocné a dokáže podat pomocnou ruku," říká Romana Žatecká.

Ta společně s významnými hosty a zástupci z partnerských měst České Lípy oficiálně zahájí v pátek večer Městské slavnosti na náměstí T. G. Masaryka. To bude do toho okamžiku žít v rytmu velké přehlídky mažoretek a místní sportovců. „Nápad spojit začátek slavností s mažoretkami se mi moc líbí, a nejen proto, že máme v tomto sportu skvělé reprezentantky. Bude to totiž doufám hodně energický a velmi elegantní začátek oslav. Mažoretky se budou střídat se sportovci, jen škoda, že máme v České Lípě tolik sportovců a veřejnosti se představí jen tři kluby. Po slavnostním zahájení pak pod vedením mažoretek všichni společně vyrazíme s lampiony na vodní hrad Lipý, kde se pod širým nebem bude promítat film Ať žijí duchové. Program je prostě připravený pro každého, bez rozdílu věku," dodává starostka.

Slavnosti si v České Lípě užijí i zástupci partnerských měst Boleslawiec, Mittweida, Bardějov a po delší odmlce přijede i delegace z Užhorodu. „Těšíme se na ně, s Poláky a Němci máme rozjednané společné projekty. A chceme si potvrdit, že i letos v létě přijmou Českolipany na jejich slavnostech odvezeme je tam," říká Romana Žatecká.

Koncerty a Neckyáda

Sobotní program bude vcelku tradiční na návštěvníky čeká již pošestnácté nabitý program koncertů nejrůznějších žánrů, oblíbená neckyáda, dobový jarmark nebo lunapark v centru města. Zábava pro děti se přesunula směrem k vodnímu hradu, kde je víc prostoru pro různé hry, a tak tu budou pod taktovkou DDM Libertin už od rána děti soutěžit. Klidnější variantu zábavy nabídne Městská knihovna s kabelkovým jarmarkem, tradičním čtením v obýváku na náměstí a čtenářskou amnestií, v KD Crystal proběhne maraton 3D filmů.

Nejvíc lidí ale určitě přiláká hudební scéna na velkém pódiu u obchodních domů na náměstí Dr. Edvarda Beneše. „Letos jsme přivezli do České Lípy hvězdu jménem Monkey Business. Ale prostor máme i pro ty českolipské, kteří jim myslím budou zdatně sekundovat. Městské slavnosti jsou příležitostí připomenout si, že Česká Lípa se umí bavit a také sama umí bavit ostatní. A tak se představí místní školy a žáci základní umělecké školy, velký zážitek pak slibuje hlavně společné vystoupení Big Bandu CL, Jazzové farmy ZUŠ a Hluché party. Už teď se na ně těším," dodává starostka Romana Žatecká. Celodenní hudební přehlídku ukončí after party Pavla Cejnara, po níž bude následovat tradiční ohňostroj.

Hurá na Špičák

Neděle pak bude zřejmě nejklidnějším dnem oslav, protože je určena milovníkům výhledů. Mohou vyrazit na rozhlednu Špičák, která bude pro návštěvníky otevřena od 9 do 18 hodin.

Městské slavnosti připravuje pro Město Česká Lípa příspěvková organizace Kultura, na scénáři oslav a organizaci se pracovalo od loňského léta. Organizačně se na průběhu oslav podílejí také dobrovolní hasiči a Městská policie. (red)