Co se děje s krví po odběru? Je 0 Rh negativní opravdu nevzácnější skupinou? Má někdo sladší krev a proto na něj jsou více komáři? I takové dotazy padaly na konferenci Cesta krve, kterou na středu pro studenty středních škol na Jablonecku připravil Český červený kříž v jabloneckém Eurocentru.

Odborníci z Transfúzního oddělení Krajské nemocnice v Liberci v krátkých příspěvcích představili nejen samotné oddělení, technologii zpracování odebrané krve a praktické rady pro prvodárce. O svém rozhodnutí zařadit se do rodiny bezpříspěvkových dárců hovořil i místostarosta Jablonce Petr Tulpa.

Do Liberce to není pro dárce daleko

Na Transfúzním oddělení v Liberci za minulý rok provedli přes čtrnáct a půl tisíce odběrů. Krev od dárců je po zpracování připravena pro pacienty nejen v krajské nemocnici, ale také v jablonecké, turnovské, tanvaldské či frýdlantské. Pro plánované výkony ji denně rozvážejí. „V případě akutní potřeby ji ze zásob dopravíme na místo určení okamžitě,“ doplnila staniční sestra Valerie Fojtová.

Chod transfúzního oddělení je velmi nákladný. O vybudování další odběrových míst či mobilním stanici se proto neuvažuje.

„Byla by to mnohamilionová investice,“ poznamenala mluvčí Nemocnice Jablonec Petra Krajinová. „Trendem je soustřeďovat ji v regionu i kvůli nákladům na provoz,“ doplnila primářka Transfúzní oddělení Liberec Renata Procházková.

Proč je zdarma odběr bezpečnější

Studenti většinou chápou proč je bezpříspěvkové dárcovství společensky potřebné. Že ale především bezpečnější pro příjemce se často dozvěděli až při diskusi s odborníky.

„Kdo není motivovaný finanční odměnou, nemá důvod cokoliv zatajit o svém zdravotním stavu nebo rizikovém chování,“ poznamenala ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Helena Ungermannová.

Pokud se řekne bezplatný odběr, znamená to, že dárce nedostane peníze do ruky. Úplně zadarmo to ale není.

„Zaměstnaní mají odpočet z daňových základů a pro studenty jsou připraveny příspěvky na sport a kulturu. Některé spolupracující organizace poskytují slevy, ale například do liberecké ZOO mohou dárci jít zdarma,“ vysvětlila Fojtová.

Mezi hosty přišli i držitelé rekordů

Teoretické informace sice zástupci studentů přijali pozorně, ale v sále to obdivně zašumělo při představení jednoho z jabloneckých rekordmanů. „Mám sto padesát jedna odběrů,“ skromně řekl ředitel jabloneckých profesionálních hasičů Petr Bartoň.

Byl současně jedním z těch, kteří u příležitosti 50. výročí bezpříspěvkové dárcovství krve obdrželi od primářky Procházkové medaili. Za logo Daruješ získala ocenění studentka Eliška Kubišová. Mezi těmi, kteří se postavili vedle nich, byl i bývalý předseda Oblastního spolku ČČK v JablonciJan Havelka, místostarosta Jablonce Petr Tulpa či šéfredaktorka Jabloneckého deníku Lenka Střihavková.

Jaký je váš názor na bezplatné dárcovství krve?