Projekt společného dopravního podniku mezi městem Česká Lípa a současným smluvním dopravcem BusLine šel k ledu. Vyvstala tak potřeba najít ve výběrovém řízení společnost, která od ledna vyšle do ulic autobusy. Současný osmiletý kontrakt totiž s koncem roku vyprší. Město věří, že se vše podaří.

„V tuto chvíli intenzivně pracujeme na přípravě veřejného výběrového řízení, ze kterého budoucí dopravce vzejde,“ řekl Deníku místostarosta České Lípy Juraj Raninec (ODS). Náhradní varianta pro případ, že se dopravce do konce roku nepodaří vysoutěžit, zatím podle Ranince není na místě. „Stále jsme ve stavu, kdy se to dá stihnout,“ ujistil.

Připomeňme však, že jen firmu na údržbu zeleně vybírala Lípa asi tři čtvrtě roku. Vždy před uplynutím lhůty některý ze zájemců podal výzvu na změnu či doplnění zadávací dokumentace nebo jinou „obstrukci“. Úřadu pak nezbylo, než lhůtu pro podání prodloužit.

Podobně jako u zakázky na zeleň by případné náhradní řešení s největší pravděpodobností znamenalo, že by sedmičlenná Rada města takzvaně napřímo, tedy na základě svého rozhodnutí, zadala dočasnou zakázku některému z dopravců. Tím by pak Lípa získala čas najít firmu na standardní dobu.

„S Českou Lípou spolupracujeme delší dobu, proto bychom zde rádi působili i v budoucnu. Vždy budeme mít zájem se výběrových řízení zúčastnit, ať se město nakonec rozhodne jakkoli,“ uvedla na dotaz redakce, zda se o zakázku budou ucházet, mluvčí BusLinu Nikola Bradíková.

Českolipští zastupitelé před časem schválili hloubkový audit hospodaření BusLinu ve vztahu s městem. Rada města měla následně vybrat a případně schválit nezávislou společnost, která by jej provedla. Na jednání měla rada podle informací Deníku na stole jedinou nabídku a nepřijala v tomto bodě zatím žádné usnesení. „Určitě se k tomuto bodu vrátíme,“ přislíbil místostarosta Raninec.

Podle Ranince zatím radní nenašli shodu hlavně z důvodu, že se výchozí podmínky změnily. „Jde o to, že audit měl být podkladem pro společný dopravní podnik. Tato varianta už není aktuální, a proto řešíme, co s tím,“ podotkl. Podle místostarosty existuje i možnost, že by se audit provedl až v příštím roce, kdy budou k dispozici kompletní účetní podklady za celé osmileté období zakázky.

Audit iniciovalo koaliční hnutí Uděláme pořádek v České Lípě. Na auditu nadále trvá. „Uvidíme, co s tím udělají naše dva hlasy v radě. Pokud se audit neudělá v nejbližší době, nebudeme jeho výsledek moci použít jako podklady pro nadcházející výběrové řízení,“ konstatoval radní Roman Kozák (UPvČL/Pro Českou Lípu). Nezavrhuje ale ani zmíněnou druhou variantu. „Situace se každý rok mění, stoupá cena nafty. Bylo by určitě vhodné mít analýzu kompletní. Je to otázka praktických argumentů, o kterých budeme společně jednat,“ podotkl Kozák.

Dokud nebude jasný rámec, je podle BusLinu o auditu předčasné hovořit. Ale ani v minulosti se prý firma nikdy nebránila kontrole ze strany města. „Hospodaření je kontrolováno a město Česká Lípa má o něm detailní představu z výkazů, které mu předkládáme. Pokud byl v minulosti jakýkoli požadavek týkající se hospodaření, vždy jsme městu vyhověli,“ dodala mluvčí BusLinu Nikola Bradíková.