Neklid a rozhořčení mezi občany České Lípy vyvolala v minulém týdnu zpráva zveřejněná na internetu Dopravním klubem Česká Lípa (DKČL).

„Z důvodu nařízení vlády o zvýšení platů řidičů navyšují kraje a města rozpočet pro dopravu, což dá rozum. Ne tak českolipská radnice. Protože ale řidiči dostat přidáno musí, odrazí se to na ceně dopravního výkonu," uvádí mimo jiné Miroslav Růta z DKČL s tím, že mezi městem a dopravcem nejspíš bude uzavřen dodatek ke smlouvě o zvýšení ceny dopravního výkonu, avšak zachování rozpočtu pro MHD ve výši 35 milionů korun ročně. „Z toho logicky vyplývá, že se to odrazí na počtu spojů. Městská rada již nařídila dopravci omezit rozsah dopravy o 100 000 km ročně," pokračuje Růta.

„To je ta podpora veřejného cestování. Už takhle je to kolikrát narvané k prasknutí a ještě to seškrtáme. Ať si seškrtají kraviny typu discgolfové hřiště," reagovala na Facebooku Karolína Sarah Daňková. Jiní pro změnu plánovali protestní pochody a petice.

„Ano, vláda nařídila zvýšení platů řidičů. Nastala nová situace, o níž bude v březnu rozhodovat Rada města Česká Lípa. Proto město dosud ani nemohlo nařídit dopravci, aby omezil rozsah dopravy, jak se zcela nepodloženě v mediálním prostoru objevilo," uvádí mluvčí českolipské radnice Monika Bayerová.

Linky

Na radnici přistála rovněž výtka k probíhající optimalizaci MHD, konkrétně na prodloužení linky 201. „ Ze zastávky Sídliště Lada do zastávky U Kapličky se trasa prodloužila z 5,7 na 8,9 km a z 27 na 37 minut. V opačném směru je to prodloužení z 5,3 na 9,2 km a z 25 na 42 minut," uvádí Miroslav Růta s tím, že celá linka tak najezdí zhruba 31 000 kilometrů za rok, což se nutně prodraží.

„Takto šílené prodloužení linky 201 kvůli dvěma důchodcům z Holého Vrchu je tak v příkrém rozporu se záměrem města dopravu naopak letos pořádně seškrtat," pokračuje.

„Finančně se jedná o navýšení 0,5 mil. korun, což v celém kontextu MHD není rozhodující částka," odpovídá mluvčí České Lípy s tím, že město vnímá hromadnou dopravu jako veřejnou službu, a to i v případě dopravy do příměstských částí.