Začátek školního roku s sebou přinesl změny a úpravy jízdních řádů MHD v České Lípě a okolí. Také na seniory čeká v autobusech novinka v podobě prokazování věku.

Změny v řádech se týkají především linky 207 ze Sosnové do Dolní Libchavy, u které byly dva spoje zrušeny úplně, dvanáct je zkráceno a končí na zastávce u obchodního domu Banco. Všechny změny se týkají pracovních dní a pouze odpoledních spojů.

Například školní linka 207 ze Sosnové odjíždí o pět minut dříve a nikomu to velké problémy nedělá. „Lidé jsou zvyklí, že dochází ke změnám jízdních řádů právě na začátku září a včas se informují. Jediný, komu autobus ujel, byl můj syn, ale to jen protože je to lempl a má na všechno dost času," vysvětlila s úsměvem Jindřiška Halasníková, starostka Sosnové.

Jízda zdarma

Další zásadní změna nastala od prvního září pro cestující nad 70 let. Ti se pro jízdu zdarma mohli do konce prázdnin prokazovat jak platnou kartou opuscard, tak pouhým občanským průkazem. To od 1. září neplatí.

„Přeprava cestujících nad 70 let na základě občanského průkazu není možná. V případě, že cestující nad 70 let se neprokáže kartou opuscard, tak zaplatí plné jízdné," sdělila Kristýna Brožová, tisková mluvčí českolipské radnice.

Město k tomuto kroku přistoupilo z důvodu zpřesnění evidence počtu přepravených osob v MHD Česká Lípa. Platnosti také pozbyly veškeré slevové průkazy včetně zelených karet od ČSAD Semily.

„Zatím jsme nezaregistrovali žádnou stížnost. Občas někdo zavolá, ale to jen aby se informoval o změnách na své lince. Většina lidí o změnách věděla včas," řekla Soňa Brychtová, z informační kanceláře Českolipské MHD.

„Připomínky k jízdním řádům MHD může každý zaslat pře webové stránky města prostřednictvím připomínkového formuláře, telefonicky, nebo i osobně," informovala Kristýna Brožová. Ty dopravní klub pravidelně vyhodnocuje a dopravní odbor města provádí průběžnou analýzu. „Celý rok sbíráme data. Na základě vyhodnocení dat a připomínek lidí jsou jízdní řády následně upravovány," vysvětlila tisková mluvčí radnice.

Upozornění včas

Na veškeré změny byli cestující včas upozorněni letákem umístěným v autobusech MHD, ve vitrínách autobusových zastávek a na označnících autobusových zastávek linky č. 207 v úseku Dolní Libchava Banco.

„Další změny v jízdních řádech se připravují na 15. prosince, letošního roku, i o těch budeme veřejnost informovat s dostatečným předstihem, prostřednictvím Městských novin a dalších médií" doplnila Kristýna Brožová