Areál strážského zámku se návštěvníkům otevírá během nejrůznějších kulturních akcí ve městě, jako je masopust nebo letní seriál venkovních koncertů, které se konají na nádvoří. Přímo do památky mají lidé vstup zakázán, interiér zatím zůstává v havarijním stavu.

„Otevření zámku je hudba hodně daleké budoucnosti. Snažíme se, aby alespoň zvenku vypadal důstojně. Letos bude pokračovat třetí etapa oprav fasády, celkem jich bude pět. V plánu je také vysekání části stromů v okolí zámku a jeho nasvícení,“ přiblížil starosta Stráže pod Ralskem Zdeněk Hlinčík.

Běžně nepřístupná památka se návštěvníkům otevírá jen výjimečně, v létě během kulturních akcí a v rámci tradičního Dne otevřených památek.
Zámek Vartenberk dostane novou fasádu a bezpečnější most

Letos se bude pracovat na historicky cenných fasádách jižního křídla dominanty města pod Ralskem, kam kraj pošle 900 tisíc korun. Rovný milion pak podpoří obnovu barokního poutního areálu kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici, který se loni dostal na seznam českých kulturních památek. Jeho rozsáhlá rekonstrukce za více než 100 milionů korun začala na konci roku 2017 a hotová by měla být letos.

„Práce na opravě areálu spočívají z velké části v restaurování mobiliáře a také exponátů pro připravovanou muzejní expozici, která bude zřízena na emporách poutního kostela,“ popsal už dříve administrátor farnosti a generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Památka dostane také novou fasádu, elektroinstalaci či nasvícení.

Zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem.
Ve Stráži pod Ralskem chtějí dále obnovovat zámek Vartenberk

Se záchranou kostela Nejsvětější Trojice budou moci pohnout v Jindřichovicích pod Smrkem. Na zajištění statiky a novou střechu získá obec 900 tisíc korun. Půlmilionové částky podpoří opravy kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou, kostela sv. Martina ve Zlaté Olešnici a zříceniny Návarov.

Mezi vybrané památky Liberecký kraj rozdělí celkem 4,3 milionu korun v rámci dělení vyšších daňových příjmů. „Často se jedná o rozsáhlé objekty nebo objekty, které jsou v havarijním stavu. Při rozhodování nás zajímá, jak je vlastník sám aktivní nejen v získávání dalších finančních prostředků, ale také jak uvažuje o budoucím využití památky. Tedy zda bude sloužit veřejnosti,“ vysvětlila krajská radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Květa Vinklátová.

V Německu začala výstava grafických listů Salvadora Dalího.
Německá muzea zvou do snových výjevů slavného umělce