Polodrahokamy a vedle nich zkamenělá račí klepeta nebo žraločí zuby si mohli pěkně zblízka prohlédnout návštěvníci již 30. ročníku Českolipského setkání mineralogů a paleontologů, které proběhlo o víkendu ve Střední odborné škole Lužická v České Lípě. Mineralogická burza má nejen podle vystavovatelů velmi bohatou tradici a skvělou reputaci. Návštěvnost přes osm set lidí svědčí o oblibě mezi veřejností.

„Zájem lidí nejen o mineralogickou burzu, ale o mineralogii obecně, stoupá díky tomu, že mají větší znalosti a koníčky lidé potřebují. Na akci se setkají s lidmi podobných zájmů a můžou si popovídat o tom, co je spojuje,“ předeslal Pavel Rückl. I když celou akci má na svých bedrech právě on, organizátorem je Sdružení rodičů při Střední odborné škole Lužická Česká Lípa.

Současná podoba burzy se nedá srovnávat se skromnými začátky před třemi desítkami let. „Prvních pět ročníků jsme uspořádali v tehdejším domě dětí na českolipské Děčínské ulici s deseti vystavovateli většinou z České Lípy a občas i z Litoměřicka. Na burzu přišlo tehdy kolem čtyřiceti návštěvníků,“ přiblížil Pavel Rückl.

Tisíce trilobitů lákalo

Letos dorazilo už sedmdesát vystavovatelů, kteří obsadili svými „úlovky“ sto dvacet čtyři stoly. „V celé škole máme dvě stě čtrnáct lavic a víc míst udělat nemůžu. Kdyby se přihlásilo více zájemců, museli bychom samozřejmě zajistit větší prostory,“ doplnil Rückl.

Milovníci nerostů a fosílií měli k dispozici především tělocvičnu, ale zaplnili i chodby. Všude byl k vidění nespočet minerálů, a to včetně polodrahokamů jako například smaragdy, acháty nebo se na návštěvníky culilo několik zkamenělin trilobitů, račích klepítek, amonitů nebo zkamenělé žraločí zuby. Společnost jim dělal zkamenělý kmen přesličky nebo z Bíliny dovezené fosilie rostlin v břidlici.

„Letos přijeli vystavovatelé z Tišnova, občas přijedou Rusové, Slováci, Němci ze Žitavska a také Poláci,“ upřesnil Rückl. I když je to burza mineralogická a paleontologická, najdou se u stolů i prodejci šperků. Pravda je, že jsou vyrobeny z kamenů. Podle Pavla Rückla existují burzy, kde je to striktně odděleno. Zvlášť šperkaři a zvlášť sběratelé. Jak vysvětlil, volili cestu bez separace, aby naplnili kapacitu, kterou škola nabízí.

Na šutrech nezbohatnete

„Už je to moje dvanáctá burza, kde vystavuji,“ svěřil se jeden z vystavovatelů Tomáš Malý. „Když jste na lokalitě, najdete minerálů nebo zkamenělin víc než si můžete nechat, horší kusy pak prodáváte na burze. Pak jsou místa, kam se nedostanete, a tak si vzorek koupíte právě na burze,“ vysvětlil, jak to chodí Tomáš Malý.

Utržené peníze pak částečně zaplatí náklady na výjezdy, účast na burzách a od ostatních vystavujících nasbíráte informace o nových lokalitách, což je pro mnohé další inspirací, kam vyrazit. Jak doplňuje Tomáš Malý, sběratelé, kteří prodávají jenom minerály a ne třeba šperky, si účastí sotva vydělají na náklady. Zbohatnout se na tom nedá.

Tomáš Mařas