Řeč je o kabelkách, historických skvostech z 19. a počátku 20. století. Vidět je můžete v těchto dnech ve Vlastivědném muzeu v České Lípě.

Kabelky, taštičky a peněženky jsou od pradávna součástí dámského šatníku a neodmyslitelným módním doplňkem. Stejně jako dnes má každá žena v šatníku kabelek několik pro každou příležitost, i tehdy si ženy dávaly záležet na odlišení typu kabelky. Už tehdy ženy věděly, že jiná kabelka se hodí na ples a další bude vzbuzovat zájem a závist na nedělní procházce.

Všechny vystavené rarity patří do sbírek uměleckých řemesel muzea. Kabelky tehdy nevznikaly někde v manufakturách, ale jednalo se o velmi kvalitní a náročnou řemeslnou práci.

Výroba byla zaměřena na rozličné a mnohdy velice drahé materiály. V muzeu jsou ke zhlédnutí kabelky z drátěných kroužků, z korálků, zdobené různými výšivkami, krumplované zlacenou a stříbřenou nití, nebo doplněné miniaturami ovoce.

Nemalý zájem vzbuzuje i původní obsah jedné z peněženek. Našli se v ní lístečky s původními adresami přátel z Doks a Kravař a různé výstřižky s veršíky. I tehdy měly zřejmě ženy v peněženkách pořádek. Stavte se tedy do 31. srpna ve Vlastivědném muzeu a ohodnoťte styl žen minulého století.

Vuittonka 19. století. Historické kabelky, které si braly prababičky nejen na nedělní korzo, vystavují v muzeu v České Lípě.

Nikola Bursová