VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Mimoň! Do toho!“ neslo se na Karlově mostě

Praha, Mimoň - Na Vltavu se v sobotu sjely stovky pramic, kánoí či kajaků. Z tradičního závodu si dvě vítězství odvezli také vodní skauti z Mimoně.

2.10.2013
SDÍLEJ:

Vítězný tým mimoňských skautů.Foto: Marie Leinerová

Vodácký závod „Napříč Prahou přes tři jezy" má více jak osmdesátiletou tradici. Rok co rok se ho účastní také skauti z Mimoně. Pokaždé odjíždějí do hlavního města se stejným přáním dosáhnout na zlato. Letos se to podařilo a nebylo to poprvé.

Tu sváteční sobotu 28. září v šest hodin ráno nasedáme do autobusu, který je přistaven na mimoňském parkovišti. Skautíci z 2. Oddílu vodních skautů H2O a 3. Oddílu vodních skautek Peřej mají před sebou více jak hodinovou jízdu do Prahy. Za sebou táhneme vozík s pramicemi. V autobuse je poměrně veselo. Trému a napětí před závodem si zatím nikdo nepřipouští. Praha nás vítá ospale a mlhavě. Mlha se válí nad Vltavou a vidět je sotva na pár metrů. Holky i kluci začínají skládat lodě a převlékat se do neoprenů. Startuje se na Císařské louce. Do startu zbývá ještě více jak hodina. Vzájemně si prohlížejí své soupeře. Na všechny čeká 6,5 říčních kilometrů, je třeba síly dobře rozložit.

S hrstkou rodičů, kteří přijeli podpořit svá dítka, odcházíme na Karlův most. „Tady na ně dobře uvidíme," říká maminka „Koumáka", který si ještě týden před závodem zlomil malíček na ruce. Závodů se ale v žádném případě nechtěl vzdát.

Čekáme. Mlha se zvedla a na Vltavě začíná být rušno. U druhého jezu před Karlovým mostem jsou na vodě tři záchranářské čluny nenechají nic náhodě.

Dočkali jsme se. Vidíme první kajakáře. Zase čekáme. Ostříme, z dálky se už přibližují pramice. Jsou to naši! Karlův most se zatím zaplnil turisty, kteří se po nás otáčejí a usmívají se. My řveme z plných plic. „Mimoň do toho! Zaber! Hop hop hop!" Naši se drží na druhém místě, ale posádku z Vysokého Mýta dráždí na zádi. Nebude to trvat dlouho a u třetího jezu je dotáhnou.

Někdo se cvaknul

Po pár minutách se objevují další Mimoňští. Fandíme. Někdo se pod mostem „cvaknul", nejsou to naši, ale když koukáte do té studené vody, kde se dvě bytůstky snaží zachránit svou loď, podporujeme je a fandíme i jim. Odmítají pomoc záchranářů a statečně v té studené podzimní Vltavě plavou a vlečou loď ke břehu.

Procházkou jdeme přes sluneční Prahu na Štvanici do cíle. Tady už na nás všichni čekají. Naši skauti to dokázali. Roveři a Skauti A vybojovali zlato, Vlčata bronz. Ani ostatní posádky si nevedly špatně, nejvíc asi mrzí čtvrté místo, bramborové je opravdu nejsmutnější, a to jen o pouhých devět vteřin!

Čekáme na vyhlášení výsledků. Všichni jsou šťastní. Kluci zvedají putovní pohár nad hlavu: „Máme to doma!"

Vedle sebe slyším maminku „Koumáka": „Jsem hrdá na svoje dítě, jsem hrdá na mimoňské skauty, každý rodič by měl vidět, jak tyhle děti bojují a reprezentují své město!"

Na poslední propusti bylo podle organizátorů 601 lodí. Šest set jedna posádek, které si možná chtěly sáhnout na zlato. Dvě mimoňské to dokázaly!

Vítězný tým mimoňských skautů.

Přístav Ralsko Mimoň

• Tradice skautingu v Mimoni spadá ještě do let před rokem 1990, kdy bylo středisko znovu obnoveno.

• Navzdory tomu, že Mimoň má kolem 6 000 obyvatel, středisko Přístav má více než sto členů.

• Přístav pod sebou registruje hned několik oddílů. Dva chlapecké, dva dívčí, jeden koedukovaný oddíl a dva takzvané kmeny (roverský a klub dospělých). Většina oddílů jsou zaměřením vodní.

• Oddíly se účastní dobročinných akcí.   (www.skautimimon.cz)

Marie Leinerová

Autor: Redakce

2.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení