„Stavební práce jsme fyzicky dokončili minulý týden. Zateplené tak máme všechny budovy, které v minulosti dlouhodobě nikdo neřešil. Možná jsme s tím předběhli dobu, jelikož přišlo velké zdražení energií, povedl se nám tedy „husarský kousek“, že jsme získali dotační peníze. Pro město je to teď ohromný benefit,“ prohlásil referent Odboru rozvoje města Jaroslav Filek, který měl na radnici tento zásadní projekt na starosti.
Stavební firmy se u domů postaraly o zateplení obvodového pláště, u některých objektů i o zateplení střešního pláště, včetně hydroizolace střechy. Někde byla také zvládnuta částečná výměna vstupních dveří a oken. Stavbaři pamatovali na obnovu lodžiového zábradlí, stejně jako na nezbytné úpravy pro možnost zahnízdění rorýsů a netopýrů. Některé domy dělníci zateplovali polystyrenem, další minerální vatou.
Práce skončily v předstihu
„Práce skončily dokonce o pár měsíců dříve, než jsme původně počítali,“ pochvaloval si starosta města Petr Král. Stavební úpravy zároveň přinášely do lokalit města a samotných domů nepříjemný hluk, prach a další omezení, ale lidé je brali v klidu, jako nutné zlo.
„Žádné velké maléry nebyly. Lidé si i dělníky hlídali, když bylo něco špatně, tak nám hned problém hlásili. Teď už si výsledek pochvalují, jsou spokojeni. Na Letné už prý doma mají o hodně tepleji než v minulosti,“ komentoval starosta Král.
Město u opravených domů muselo zvednout nájemné o 7,60 korun za metr čtvereční. „Nájemné u nás teď je 47,60, což je stále – proti jiným - málo. Navíc lidé s tím zvýšením i počítali, říkal jsem jim o tom už před třemi roky,“ podotkl Král.
Nejvíce do stavebních prací zasáhl covid, protože náhle začal chybět izolační materiál. A po vypuknutí války na Ukrajině nepřijelo 90 ukrajinských dělníků, s nimiž v Mimoni počítali. „Firmy se s těmito problémy vyrovnaly dobře. Postaraly se jak o vatu, polystyren tak o pracovníky,“ ocenil starosta. Město vlastní 1200 bytů a právě dokončená „zateplovací“ akce se dotkla zhruba 900 z nich. „Na sídlištích, kde jsme domy zateplovali, žije více než polovina obyvatel města,“ přiblížil Král rozsah projektu.
Sídliště Letná vyrostlo ještě v 50. a 60. letech a jsou zde zděné domy. Sídliště Pod Ralskem je z 80. let 20. století a lidé tu žijí v osmi až dvanáctipatrových panelácích. Práce byly provedeny za podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj IROP, Ministerstva pro místní rozvoj a Státního fondu pro rozvoj investic.