Herny s hracími automaty a videoterminály v Mimoni dál zůstanou. Radikální postup proti hazardu jako například v Novém Boru město uplatňovat nebude. Peníze z hazardu by ale měly jít především na volnočasové aktivity dětí a mládeže a částečně také do sociální oblasti. Rozhodli o tom mimoňští zastupitelé.

„Nechceme zakazovat automaty vyhláškou. Podle nás je to oblast, ve které by se nemělo angažovat město, ale stát, který má situaci regulovat zákonem. Pokud zákon zakáže hrací automaty a terminály, budeme to respektovat. Proč se ale nyní připravovat o nemalý příjem do rozpočtu města, který nám z provozu automatů plyne?," říká František Kaiser, starosta Mimoně.

Nakonec vyhrál kompromis

Úplný zákaz automatů ve městě prosazovali v Mimoni opoziční zastupitelé. Nakonec prošel částečně kompromisní návrh. Výherní automaty a loterijní videoterminály v Mimoni zůstanou, výtěžek z jejich provozu by měl ale jít především na volnočasové aktivity dětí a mládeže a také do sociální oblasti. „To znamená na projekty pro sociálně slabé skupiny obyvatel a také seniorům," objasnil starosta.

Vloni Mimoň získala od státu za provoz automatů asi 5 milionů korun. V předchozích letech to bylo dva a až dva půl milionů korun. Částka tedy výrazně narostla a pro městský rozpočet představuje zajímavý příjem.

Úplný zákaz výherních hracích automatů a loterijních videoterminálů platí od začátku loňského roku v Novém Boru. Díky vyhlášce, kterou přijali v reakci na problémové případy v hernách místní zastupitelé, už v Novém Boru není ani jeden výherní hrací automat.

Zůstávají pouze loterijní videoterminály, které získaly povolení ještě před nabytím účinnosti vyhlášky a jejich platnost nyní dobíhá.

Ztráty peněz se Nový Bor neobává

Že město přijde o významnou částku do rozpočtu se Nový Bor neobává.

„Na rozvojové projekty a investice se snažíme získávat finance z jiných zdrojů, zejména dotace z evropských fondů či díky přeshraniční spolupráci. To nám už vloni hodně posílilo rozpočet. Chceme v tom dále pokračovat a na kulturu, sport nebo volnočasové aktivity, kam dříve plynul výtěžek z automatů, budeme finance rozdělovat z našeho rozpočtu," uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

V Novém Boru za zákaz automatů bojovali i obyvatelé. Ti dokonce sepsali petici a jejich výbor stále funguje.