Ministerstva zemědělství a obrany rozhodla, že si státní podniky Lesy ČR a Vojenské lesy a statky (VLS) smění svá území. Transakce jim má pomoci lépe hospodařit a také vytvořit lepší podmínky pro zvládnutí kůrovcové pohromy. Dohodě resortů požehnala už před prázdninami vláda. Krok se zásadně dotkne divize VLS v Mimoni, která po celá dlouhá desetiletí hospodařila a navíc zajišťovala i pyrotechnickou očistu v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Její zaměstnanci tak brzy začnou vykonávat své řemeslo pod vlajkou Lesů ČR, které zde zřídí svůj nový lesní závod. Oba podniky plánují na nabytých pozemcích fungovat až po vzájemném vyúčtování, tedy od ledna 2022.
„Vzhledem k rozsahu kalamity v lesích tento krok vítám. Díky výměně státní organizace sjednotí své dosud roztříštěné pozemky, takže na nich budou moci efektivněji hospodařit a účinněji zasahovat proti kůrovci,“ prohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman.
Lesy ČR získají právo pečovat o lesy o rozloze 32 495 hektarů, které se nacházejí převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. Pozemky dosud patřily VLS. Tato oblast sousedí s Národním parkem České Švýcarsko a dalšími územími v příhraničí, právě proto je tam důležité zpomalit a zastavit kůrovcovou kalamitu. Směnou bude lesní majetek lépe dostupný a závod LČR na Českolipsku bude schopen operativněji a vlastními kapacitami obnovovat a chránit les. Vojenské lesy a statky zase získají souvislé části lesních majetků bezprostředně přiléhajících k vojenským újezdům, zejména Boletice a Hradiště o rozloze 41 010 hektarů, kde lze hospodařit a zároveň plnit úkoly při zajišťování obrany České republiky.
„Cílem majetkoprávní úpravy je podpora vylepšování hospodaření, u VLS pak zejména koncentrace majetkové držby v zájmových oblastech Armády České republiky,“ konstatoval ekonomický náměstek VLS Zdeněk Mocek. Jeho podnik jako servisní organizace ozbrojených sil získá do správy území funkčně navazující na stávající výcvikové prostory Armády ČR a také novou lokalitu ve východních Čechách Chotěboř – Bílek, kde vznikne nový výcvikový prostor pro výsadkový pluk.
„Nám tato konsolidace přinese zefektivnění činnosti při správě lesů v řadě oblastí hospodaření,“ doplnil mluvčí VLS Jan Sotona. Jak zdůraznil, bývalý výcvikový prostor Ralsko už armáda koncepčně nevyužívá a využívat nehodlá. „Desítky let zde dochází k budování turistické infrastruktury a osidlovaní tohoto území a správa specializovanou servisní organizací resortu obrany zde s vrcholící pyrotechnickou očistou lokality pozbývá smysl,“ řekl Sotona.
Podle náměstka Mocka si státní firmy zaměstnance ve většině případů převedou podle zákoníku práce. „Oba podniky garantují zachování všech dosavadních pracovních míst. Další úkony, navazující na změnu práva hospodařit k nemovitému majetku budeme připravovat až do konce roku 2021, kdy proběhne finální vypořádání mezi oběma podniky,“ řekl Mocek.
Zaměstnanci mimoňské divize už mají informace od dosavadního zaměstnavatele. Oba podniky nadále jednají o všech záležitostech spojených s převodem, tedy i o personálních. „Všechna pracovní místa zachováme, a počítáme dokonce s jejich navýšením v rámci nového lesního závodu, který bude hospodařit obdobně jako stávající divize,“ ujistila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Oboru i chov zubrů v Židlově také zachováme,“ dodala.
Divize VLS Mimoň je dosud rozčleněna na lesní správy: Břehyně, Dolní Krupá, Lipník, Hamr, správu služeb a ředitelství divize Mimoň. Mimo hlavní oblasti v Ralsku a Mladé spravuje tato divize některé odloučené celky na Liberecku (Chlum), Litoměřicku (Trávčice, Přestavlky), Ústecku (Tisá) a Teplicku (Červený Újezd). V posledních letech ve stále větším rozsahu zabezpečovala podmínky pro rozvoj rekreačního a turistického využití území. V Ralsku VLS v uplynulých letech vybudovaly až 25 km cyklotras, 28 km značených turistických stezek, 11 km tras pro in-line bruslaře, 6 km hipostezek, 10 turistických odpočívadel, desítky informačních panelů či 6 turistických parkovišť. VLS na území bývalé letecké střelnice v Židlově zřídily i jednu z největších středoevropských obor, má plochu 3 800 hektarů, kde v podmínkách blízkých volné přírodě žije například stádo zubrů.