Zapojte se do ON-LINE ROZHOVORU. Zeptejte se nejznámějšího českého hledače štěchovického pokladu Josefa Mužíka na to, co Vás zajímá.

ON-LINE ROZHOVOR NAJDETE ZDE

Odpovídat bude Josef Mužík v pondělí 8.října od tří do pěti hodin odpoledne.

Malou botanickou zahradu s dřevinami, takzvané arboretum, se rozhodli v areálu školy vybudovat studenti a učitelé Gymnázia v Mimoni. Místo by mělo sloužit nejen k výuce, ale také k odpočinku studentů a v budoucnu škola uvažuje o jeho otevření veřejnosti.
„Gymnázium se nachází v zelené části Mimoně v blízkosti smíšeného lesa, který nám často umožňuje studovat přírodu z bezprostřední blízkosti. Občas nám ale v našem bádání skromné bohatství dřevin malého lesíka nestačí,“ popisuje koordinátorka projektu Petra Byronová zrození myšlenky na využití části školního pozemku na vybudování arboreta.
Na projektu spolupracují i rodiče
Návrhy na jeho podobu vzešly přímo od studentů. V současné době má speciální parčík zapuštěný zahradní bazének a své místo zde již našlo několik druhů stromů a keřů. „Díky práci studentů, učitelů, ale i řady rodičů se arboretum mění každým dnem,“ říká Petra Byronová. Škola jej bude využívat k výuce biologie, ekologie i dalších předmětů a studetni v něm také získají místo pro svůj volný čas a odpočinek.
„Rádi bychom místo v budoucnu zpřístupnili také ostatním, nejen mimoňským školám, a také široké veřejnosti,“ dodává koordinátorka. O této „botanické záhradě“ by škola chtěla veřejnost seznámit i formou přednášek či informačních materiálů.

Vybudování arboreta si vyžádá náklady ve výši necelých šedesáti tisíc korun. „Zatím se nám podařilo získat asi polovinu této částky, kterou nám z grantového fondu poskytl Liberecký kraj,“ uvádí ředitelka mimoňského Gymnázia Emílie Ráčková. Další finance by škola chtěla získat především od sponzorů.
Proti nezvaným hostům bude arboretum chránit plot.

Další zprávy z regionu najdete zde