VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mimoňský Falcon je bez proudu

Mimoň - Krajský soud jmenoval insolvenčního správce, který přebírá společnost.

13.6.2008
SDÍLEJ:

Výroba ve Falconu byla v roce 2006 v plném proudu. Dnes jsou zaměstnanci doma a čekají řešení situace. Foto: Deník/Eva Vlastníková

Už více než měsíc je továrna na výrobu nábytku Falcon EU Mimoň odpojená od elektřiny. Důvodem jsou nezaplacené faktury za dodávky energií. Zaměstnancům firma dluží na výplatách, a proto podali k soudu insolvenční návrh. Krajský soud v Ústí nad Labem ve středu jmenoval insolvenčním správcem JUDr. Františka Hendrycha.
„Továrna je bez elektřiny, dva týdny bez vody, vypnuli nám i telefony. Základní doklady dělají účetní na dvou počítačích, které napájí generátor na benzin,“ popsala situaci Božena Humpoláková, která ve firmě pracuje 37 let. Generátor na elektřinu získali od majitelů ze Zlína. Když došel benzin, zaměstnanci se na něj složili, aby mohly úřednice vyřizovat doklady na mzdy, nemocenské či zápočtové listy. Nyní už mají od vedení společnosti prostředky na základní kancelářské potřeby včetně benzinu do generátoru. Na konci roku 2007 pracovalo ve firmě 150 zaměstnanců, nyní jich zůstává asi stovka. „Lidé ruší pracovní poměr. Pracují tu z devadesáti procent lidé z Mimoně, většinou ženy přes padesát,“ pokračuje Božena Humpoláková a dodává, že mezi zaměstnanci panují obavy, zda ještě najdou uplatnění. Lidé jsou zatím doma a čekají na vývoj událostí.
„Zaměstnanci nemohou ani požádat o sociální dávky, protože za březen jsme dostali čtyři tisíce zálohy, v dubnu pak další čtyři tisíce,“ pokračuje Božena Humpoláková a s obavami dodává, že splatnost další – květnové – výplaty je v pátek. „Déle už bez příjmu nevydržím,“ posteskla si.
Většina zaměstnanců se rozhodla počkat do června na to, co udělá insolvenční správce. Odpojením elektřiny zůstaly ve Falconu nedokončené zakázky. Zaměstnanci i majitel potvrzují, že firma měla práci až do června. Nábytek ale bez proudu vyrábět nemohou. Co vedlo k této situaci vysvětlil Jaroslav Navrátil, majitel akciové společnosti. „Hlavním důvodem je kurs dolaru a libry, respektive rostoucí kurs koruny. Ztráty způsobené kursem šly do takových částek, že jsme to nebyli schopni ustát. Navíc dvě firmy v USA, kterým jsme dodávali, zkrachovaly, a my jsme přišli o peníze,“ řekl Deníku Jaroslav Navrátil.
Firma se tedy dostala do situace, kdy neměla dostatek volných finančních prostředků na svůj provoz. „Hledali jsme strategického partnera a vyhlídky byly ještě donedávna dobré. Dal jsem do Falconu i veškeré vlastní prostředky, bohužel zaměstnanci nevydrželi a podali insolvenční návrh,“ pokračuje majitel firmy. Tím se podle něj veškerá jednání o vstupu strategického partnera zastavila. „Firma, na kterou je vypsaná insolvence, je pro partnery nezajímavá. V tuto dobu to byl nešťastný krok.“
Potenciální partner se podle Jaroslava Navrátila měl vyjádřit do 2. června. „V té době ale už proběhlo něco, co je nenávratné.“ V letošním roce se vedení firmy pokoušelo získat zákazníky z jiného než amerického trhu. Hodně sázeli na Rusko. „Byli jsme na dvou výstavách, ale uzavření kontraktu trvá půl roku.“
Jaroslavu Navrátilovi jsme položili otázku, co bude se společností do budoucna? „Záměrem je dodělat zakázky a prodat Falcon jako fungující firmu. Máme dva zájemce, kteří by chtěli pokračovat s výrobou. V úterý se sejdeme s insolvenčním správcem a předáme mu veškeré informace,“ odpověděl majitel, který i přes problémy věří, že Falcon i podruhé může vstát z mrtvých. „Je třeba se se situací poprat tak, aby následky byly co nejmenší,“ dodal.
JUDr. František Hendrych vysvětlil, že určením správce v insolvenčním řízení přechází pravomoc nakládat s majetkem, pohledávkami na insolvenčního správce. „Prvním krokem bude převzetí podniku a soupis majetkové podstaty,“ řekl JUDr. František Hendrych.
Českolipský úřad práce se také zabývá problémy zaměstnanců. V minulých dnech podali zaměstnanci firmy Falcon žádosti o uspokojení mzdových nároků kvůli platební neschopnosti zaměstnavatele. „Zaměstnavatel potvrdil dlužné mzdové nároky u svých zaměstnanců a spolupracuje s úřadem práce tak, aby mohly být mzdové nároky zaměstnanců uspokojeny v co možná nejkratší době. Umožnili jsme podat žádosti přímo na dislokovaném pracovišti ÚP v Mimoni,“ potvrdila mluvčí úřadu práce Marcela Ottová.

Autor: Eva Vlastníková

13.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 21 000 Kč

Psychologové Psycholog, rodinný a manželský poradce. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: Vzdělání se zaměřením Psycholog, rodinný a manželský poradce, popřípadě 2. stupeň VŠ (Mgr.) humanitního zaměření + ukončený psychoterapeutický výcvik v rozsahu minimálně 400 hodin. Schopnost navázat kontakt s lidmi. , Pracovní poměr z počátku na dobu určitou 1 roku s 3 měsíční zkušební lhůtou, s možností prodloužení., Mzda se odvíjí od započitatelné praxe.. Pracoviště: Poradna pro rodinu a mezilidské vztahy, Konopeova, č.p. 812, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Alena Zemanová, +420 487 853 203.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 470 Kč

Řídící pracovníci na základních školách Ředitel/ka ZŠ a MŠ Tomáše Ježka, Ralsko - Kuřivody. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30760 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpoklady a požadavky pro výkon činnosti ředitele/ředitelky:, -vzdělání, praxe a další předpoklady podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, znalost školských předpisů a morální bezúhonnost., K písemné přihlášce (jméno a příjmení, adresa, telefon, email, vlastnoruční podpis) přiložte:, -úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání, tj. vysokoškolský diplom včetně vysvědčení o státní zkoušce nebo dodatku k diplomu, případně úředně ověřená kopie dokladu o úspěšném ukončení studia dokládající získání odborné kvalifikace (v případě dosažení odborné kvalifikace v jiném než českém jazyce je nutné doložit úředně ověřenou kopii dokladu o vykonání zkoušky z českého jazyka), -doklad o celkovém průběhu zaměstnání potvrzený posledním zaměstnavatelem, ze kterého je patrný druh vykonávané práce a přesné časové vymezení, -lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti pro výkon činnosti ředitele školy (ne starší než 3 měsíce), -strukturovaný životopis, -vlastní koncepci rozvoje školy v rozsahu max. 4 strany A4, včetně čestného prohlášení autorství zpracované koncepce, -výpis z evidence Rejstříku trestů (ne straší než 3 měsíce), -podepsané prohlášení uchazeče o zaměstnání - ochrana osobních údajů při zasílání životopisu k výběrovému řízení, -souhlas se zpracováním osobních údajů uchazeče o zaměstnání, Termín pro odevzdání přihlášek: do 31. 8. 2018 do 10:00 hod., Přihlášky lze doručit osobně nebo poštou nejpozději do 31. 8. 2018 do 10:00 hod. na adresu: Město Ralsko, Kuřívody 701, 471 24 Ralsko, Obálku označte textem "Konkurz - ředitel Základní škola a Mateřská škola Tomáše Ježka, Ralsko - Kuřívody, příspěvková organizace - neotevírat"., Případné dotazy zodpoví Miloslav Tůma - místostarosta města, tel.:487 898 126, email:mtuma@mestoralsko.cz, Potřebné doklady k podání žádosti lze nalézt:http://www.mestoralsko.cz/. Pracoviště: Zš tomáše ježka, 471 24 Mimoň. Informace: Miroslav Tůma, +420 487 898 126.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 17 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka - pizzař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zručnost, samostatnost, zkušenosti s vařením popř. s přípravou pizzy, ale rádi i zaučíme., Vhodné i pro absolventy., První kontakt telefonicky. Pracoviště: Lukáš kuběj - pizzerie hotel sever, Žitavská, č.p. 132, 471 54 Cvikov. Informace: Lukáš Kuběj, +420 777 251 257vdoběod9:00.-20:00hod..

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 100 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu: Prácheň 172, 471 14 Kamenický Šenov, Náplní práce je příprava zeleniny, obsluha myčky, úklid, hygiena pracoviště., Pracovněprávní vztah bude uzavřen z počátku Dohodou o provedení práce, poté pracovní poměr na dobu určitou 3 - 6 měsíců s možností vzniku pracovní smlouvy na dobu neurčitou, po osvědčení., Benefity: stravný a pitný režim + měsíční prémie., Vyučení a praxe v oboru je výhodou., Schůzku nutné domluvit předem telefonicky!. Pracoviště: Martin dušička - motorest "u koně", 471 14 Kamenický Šenov. Informace: Martin Dušička, +420 606 157 141.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový singltrek na Špičáku byl otevřený.
19

Singltreků stále přibývá. Nová cyklotrasa vznikla v České Lípě

Ilustrační fotografie.

VIDEO: Agresivní bezdomovec kopal a mlátil muže u baru v centru Lípy

Sopky nejsou jen na Havaji. Láva tekla i v Libereckém kraji

Liberecký kraj – Trosky, Kozákov, Bezděz, Klíč. Nejsou to jen názvy známých vrcholů, ale i sopky staré miliony let.

Sucho zvyšuje nebezpečí požárů. Meteorologové varují před vysokým rizikem

Severní Čechy - Kvůli dlouhotrvajícímu suchu vzrostlo v České republice nebezpečí požárů. Vysoké riziko je ve středních Čechách, v Praze a v Ústeckém kraji a na Českolipsku.

Českolipský Arsenal se představil v Ruprechticích

Ruprechtice – Další přípravný duel na novou sezonu v krajském přeboru odehrál českolipský Arsenal, a to se Sokolem Ruprechtice, účastníkem I. B třídy.

Podpořte jednu z padesáti staveb sta let republiky

Liberecký kraj – U příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa může veřejnost mimořádně podpořit svým hlasem jednu ze zhruba padesáti vybraných staveb, které vznikly na území Libereckého kraje od roku 1918 do současnosti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT