Občané, kteří jsou nespokojení s průběhem privatizace bytů v Mimoni, připravují místní referendum o oddělení Letné od města. Svůj zájem o odkoupení bytů dávají najevo už několik let, ale zatím bezvýsledně.
„Odpor Mimoňské komunální a zastupitelů byl a je nepřekonatelný. Veškeré petice, požadavky a žádosti byly zřejmě použity k jiným účelům,“ vyjádřil se Miroslav Schleier z přípravného výboru referenda.

Občané Letné, kteří chtějí odkoupit byty z vlastnictví Mimoňské komunální, založili Sdružení nájemníků Letná Mimoň (SNLM). Ti se sešli koncem června a výsledkem je podle nich poslední snaha jednat s mimoňskými zastupiteli. „Pokud výbor opět v jednání neuspěje, půjde zákonem předepsanou cestou žádosti občanů o vyhlášení referenda na odloučení Letné od Mimoně,“ uvedl Jaroslav Sýkora, předseda SNLM.
Město Mimoň založilo v roce 1996 akciovou společnost Mimoňská komunální, která spravuje obecní byty. Zároveň většinu bytového fondu převedlo do této akciovky. V průběhu dalších let pak město za příznivých podmínek pro kupující zprivatizovalo část svého bytového fondu. Podle sdružení nájemníků ale na požadavky občanů Letné více než tři roky nebralo zřetel.

Pro privatizaci bytů Mimoňské komunální stanovili podmínky odlišné od první vlny privatizace. „V současné době je Mimoňská komunální ochotna prodávat byt na Letné za šest set tisíc korun,“ upřesnil Miroslav Schleier.
„Připravujeme podmínky, aby 1 439 obyvatel Letné splnilo zákonné podmínky k oddělení části obce. Od června stačí souhlas třiceti pěti procent občanů z oddělované městské části,“ dodává.

„Dokud budeme živí, nevzdáme se,“ říká Jaroslav Sýkora. „Zastupitelstvo se o Letnou nestará. Už deset let žádáme, aby se tu vyřešilo parkování, nedělá se s ním nic, protože údajně nejsou peníze. Ale v Mimoňské komunální je uloženo sto padesát milionů a není možné s tím hnout.“
O vyjádření k situaci jsme požádali starostu Mimoně Františka Kaisera: „Zatím to komentovat nebudu. Zadali jsme si zhotovení právního rozboru a počkáme na něj. Pak se vyjádřím,“ řekl Deníku starosta.