Špatný vtip, zbytečné výhrůžky nebo poslední šance prosadit zájmy občanů, takto se v Mimoni hovoří v souvislosti s možným referendem o odtržení Letné. Na stránkách Deníku jsme již v červenci informovali o vyhrocené situaci mezi vedením města a částí obyvatel, kteří jsou nespokojení s tím, že si nemohli odkoupit byty z majetku Mimoňské komunální za příznivých podmínek.

Občané, kteří chtějí odkoupit své nájemní byty, vstoupili do Sdružení nájemníků Letná Mimoň (SNLM). Tři roky požadují, aby jim město umožnilo odkoupit byty za podmínek srovnatelných s první vlnou privatizace, která v Mimoni proběhla před několika lety. Letos v červnu vyhlásili, že pokud se s městem nedohodnou, začnou s přípravami referenda o oddělení Letné od Mimoně.¨Předsedy sdružení nájemníků Jaroslava Sýkory jsme se zeptali, zda jednání postoupila. „Nic se neděje. Město řešilo jeden dům, který chtělo převést z Mimoňské komunální zpět, ale to nevyšlo. Mimoňská komunální prodeje také neřeší,“ sdělil.

Místostarosta Stanislav Baloun potvrdil, že zastupitelstvo se ani prodejem bytů ani případným referendem nezabývalo. „Ze žadatelů se nikdo zářijového zastupitelstva nezúčastnil. My jsme se dohodli, že se sejde pracovní skupina zastupitelů a tam situaci probereme ze všech možných hledisek,“ vyjádřil se místostarosta s tím, že základní otázkou je prodejní cena bytů. „K odtržení se nebudeme vyjadřovat, to je věcí druhé strany. Ale musím říci, že převod bytů z Mimoňské komunální zpět pod město není v našem zájmu. Sdružení nájemníků s námi nejedná,“ posteskl si Stanislav Baloun.

Veškeré diskuse se podle něj odehrávají zejména na stránkách Mimoňského zpravodaje. V zářijovém čísle se mu věnuje několik stránek. Je zde zároveň upozornění, že redakční rada už nebude dále příspěvky k tomuto tématu zveřejňovat. To se nelíbí představitelům SNLM. „Infokanál se o nás taky nezajímá, zčásti patří Mimoňské komunální. To už je vrchol, nebudeme se bavit v rukavičkách,“ dal se slyšet Jaroslav Sýkora.
Zastupitelé budou o prodeji jednat ještě před říjnovým termínem konání zastupitelstva.