/ Dvacítka domácností z mimoňské čtvrti Letná se od včerejšího dne musí obejít bez vody.
Majitel jejich domu neuhradil nedoplatek za loňský rok ve výši 36 tisíc korun, k čemuž ho již dvakrát společnost SČVK vyzývala s tím, že včerejší den byl ten poslední, do kterého byli ochotní na platbu čekat. Platba však nepřišla a SČVK svá slova splnil.
V deset hodin ráno odpojil pracovník společnosti na pokyn svého vedení přívod vody do domu. Ještě v úterý však majitel domu Jan Bernát mimoňskému starostovi Františku Kaiserovi tvrdil, že platbu na účet SČVK zaslal, k čemuž ovšem nedošlo.
„Nic jsem nezaplatil a platit nebudu dokud neobdržím platby podle ročních vyúčtování, které jsem nájemníkům rozeslal. Zatím jsem neobdržel ani jednu platbu, což zatím považuji za přirozené, protože splatnost je až na konci dubna. Nicméně všichni nájemníci mi písemně oznámili, že nikdo z nich platit nebude. Někteří neplatí v předepsané výši ani nově stanovené zálohy,“ říká Jan Bernát dnes.
S vyúčtováními ale nájemníci zásadně nesouhlasí a rozhodně se nechystají předepsané částky hradit. „Například my jsme zaplatili na zálohách za vodu v loňském roce 26 tisíc, což mohu doložit složenkami. Na vyúčtování však majitel domu uvádí, že jsme zaplatili o pět tisíc méně. Navíc mám pocit, že nám účtuje daleko vyšší ceny, než jsou ceny skutečné,“ řekla jedna z nájemnic domu Libuše Hejtmánková a její slova potvrzují všichni oslovení obyvatelé domu.
„Vyúčtování jsou spočítaná správně. Zhotovit vyúčtování není tak jednoduché, jak si nájemníci představují. Když si to neumí správně spočítat, je to jejich problém,“ hovoří neústupně Jan Bernát. „Já ho řešit nebudu. Buď zaplatí, nebo budou bez vody. Už nehodlám dál tento dům dotovat z vlastních peněz,“ pokračuje Jan Bernát.
„Stali jsme se rukojmími pana domácího. Jediné řešení je podat na něj trestní oznámení. Všechno platíme a on místo, aby peníze odváděl dodavatelům, tak neplatí, a bezdůvodně se obohacuje,“ tvrdí nájemníci. Vyšetřování se však může táhnout i měsíce nebo dokonce roky a jak vyplývá z vyjádření majitele domu, budou celou tu dobu nájemníci bez vody a budou se muset spoléhat na cisterny, jejichž zajištění jim přislíbil starosta města Mimoň František Kaiser. „Cisterna, která bude na místo vodu zavážet, vyjde na přibližně 1300 korun za jeden závoz, tedy jeden den. Požádám zastupitele, aby na to peníze z rozpočtu vyčlenili, ale obávám se, že je to tak drahé, že nebudeme moci platit donekonečna. Předpokládám, že cisternu budeme moci zajistit jen na velmi krátký čas. Náklady budeme samozřejmě vymáhat na majiteli domu,“ říká starosta