Klasickým kinům zvoní umíráček. Kdo chce přežít a dál nabízet filmové trháky, které zajišťují návštěvnost, a tedy peníze na provoz zařízení, musí digitalizovat. To ale není zadarmo a dotace, které ještě před rokem byly kolem milionu a půl jsou na třetině. O zachování toho svého kina budou za dva týdny rozhodovat v Mimoni.

Ještě před rokem se očekávalo, že digitalizace bude probíhat další tři až čtyři roky. Oproti předpovědím nabrala raketové tempo a dnes je situace taková, že zařízení bez moderní technologie přijdou od ledna o premiérové filmy už nebudou k dispozici na klasickém pětatřicetimilimetrovém pásu. A i ty mají od června příštího roku zmizet. To znamená definitivní konec pro všechna kina, která nedigitalizovala.

„Náklady nejsou malé, museli bychom z rozpočtu uvolnit čtyři miliony. V částce je započítaná projekční technika digitálního kina ve standardu DCI, komponenty nutné pro projekci 3D filmů a rovněž výměna sedadel na balkoně,“ vypočítal starosta Mimoně František Kaiser. „Moderní technologie sama o sobě návštěvníky nepřitáhne, je to i o dramaturgii a kompletním servisu pro lidi,“ doplnil Kaiser.

Zdejší kino je mezi těmi v regionu specifické svým uspořádáním. Sídlí v domě kultury, který zároveň slouží i jako divadlo nebo společenský sál.

Pro filmové fandy tu mají vyčleněný balkon. Je adekvátní investovat do malého kina v sedmitisícovém městě celé čtyři miliony? Není to málo a dá se očekávat, že o digitalizaci svedou zastupitelé za dva týdny bouřlivou diskusi. Na nich bude, zda ve městě zachovají komplexní nabídku kultury a vyjdou především vstříc mladé generaci, která patří mezi nejčastější návštěvníky kin.

„Pokud lidem sebereme kino, tak už nebudou mít kam chodit,“ myslí si Petr Vrba z Mimoně. Podle něj by sice velká část nákladů na zavedení digitalizace měla ležet na společnostech, které distribuují filmy a ne na obcích, jež jsou provozovateli kin. „Náklady jsou vysoké, ale jde o zachování kultury ve městě,“ dodal Vrba.

Stejně smýšlí i František Kaiser. „Jsem pro digitalizaci. Zkušenosti z jiných měst mluví jasně, pokud jednou kino zavřeme, už ho nikdy nevzkřísíme,“ vysvětlil starosta.

V nedalekých pětitisícových Doksech by mělo být kino vybavené digitální technologií do konce roku. Do digitalizace investovali před časem i v České Lípě nebo Novém Boru.