Mladík, který koncem srpna loňského roku zabil během srazu tuningových automobilů v Mimoni na Českolipsku muže ze Semil, nepřišel ani o řidičský průkaz a dokonce ani o jediný bod v něm.
Nejen, že mu po tragické události policie naměřila více než jedno a půl promile alkoholu v krvi, ale podle mnoha očitých svědků neměl u svého volkswagenu ani rozsvícená světla.
Ani to však nebyl dopravní přestupek.
„Policisté nemají oporu v zákoně pro sebrání řidičského oprávnění v podobných případech.
Podle zákona se nejednalo o dopravní nehodu. Událost se stala na letišti mimo silnice,“ informovala Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie.
Její slova potvrdil i pracovník odboru dopravy Městského úřadu v České Lípě Zdeněk Kořínek.
„Jako přestupek v dopravě jsme to nešetřili. Podle zákona to přestupek nebyl,“ říká.
Zatím jediným trestem za smrt nevinného člověka je pro něj tedy zdemolované auto. Neboť ostatní účastníci Mimoňských válek vzali spravedlnost do svých rukou a při lynčování naprosto zdemolovali jeho automobil.
Bez dalšího trestu však tehdy osmnáctiletý Josef Brožek z České Lípy nevyvázne.

Mladík se bude u českolipského soudu zodpovídat z trestných činů ublížení na zdraví s následkem smrti a ohrožení pod vlivem návykové látky.
Informoval o tom státní zástupce Jiří Hrabal, který 12. prosince podal v této věci obžalobu k okresnímu soudu v České Lípě.
Za druhý ze jmenovaných trestných činů hrozí pachateli až tři roky odnětí svobody a zákaz činnosti řízení motorových vozidel až na deset let.
„V obžalobě jsem navrhnul nepodmíněný trest a zákaz činnosti v horní hranici sazby,“ říká státní zástupce JUDr. Jiří Hrabal.
„Je zajímavé, že za trestní čin ublížení na zdraví je možné udělit nižší trest než za ohrožení pod vlivem návykové látky,“ ukazuje státní zástupce na nedokonalost našeho trestního zákona.
Za ublížení na zdraví s následkem smrti by mladíkovi hrozil trest v maximální výši dva roky vězení, kdežto za ohrožení pod vlivem návykové látky, čímž zákon chápe i řízení s naměřeným alkoholem vyšším než jedno promile, hrozí pachateli už zmiňované tři roky.
Datum hlavního líčení soudce Okresního soudu v České Lípě Vlastislav Cháb, který má případ na starosti, doposud nestanovil.

Další zprávy z regionu najdete zde