A hřebčín tak dál bude hledat investora, který by areál o celkové rozloze bezmála třicet hektarů koupil.

„Dražba bohužel skončila neúspěšně. S věřitelem hřebčína se nyní musíme rozhodnout, co dál. Je možné, že snížíme cenu a pokusíme se dát hřebčín znovu do dražby. Více ale budeme vědět příští týden," uvedl Michal Skuhra z dražební společnosti Naxos, která dražbu v Praze organizovala.

Ve hře je stále také možnost přímého prodeje hřebčína někomu ze zájemců, se kterými probíhají jednání. „Jednáme se dvěma zájemci, jeden je tuzemský, druhý ze zahraničí," uvedl Skuhra už před týdnem.

Že o dražbu asi nejslavnější koňské adresy na Českolipsku nebude zájem, nasvědčovaly dvě prohlídky pro zájemce, které v Mimoni uspořádala dražební společnost. Ani na jednu z nich nikdo nedorazil.

Nevydařený obchod

Hřebčín, který proslavil valach Polárník, smutný hrdina Velké pardubické 2007 nebo naposledy koně čečenského prezidenta Kabyrova, dostal na dno nevydařený obchod v Rusku. „Podtrhla nás jedna banka, se kterou jsme obchod dlouhodobě chystali, ale když bylo všechno připravené, tak do toho s námi odmítla jít. Nás to stálo obrovskou fůru peněz a kvůli tomu jsme zůstali v takové situaci," popsal nedávno pro Deník dosavadní majitel hřebčína Zbyněk Pulec.

Nejslavnější chvíle hřebčína v Mimoni * Vznikl v roce 1965. * V dobách největší slávy v 70. a 80. letech měl až 26 koní v tréninku. * Mimoňské koně Taran a Trocadero zvítězili v Československém derby v letech1983 a 1985. * Valach Polárník se v barvách hřebčína zúčastnil v letech 2006 a 2007 Velké pardubické (2006 8. místo, 2007 nedokončil). * V Mimoni trénovaný kůň Shamalgan, patřící Amiru Ardakulovi, se v roce 2010 jako první kůň v českém tréninku v historii zúčastnil francouzského derby a v lednu 2011 vyhrál v prestižní anketě Kůň roku.

Kvůli tomu, že už neměl dostatek financí na splnění svých závazků a další provoz hřebčína, dohodl se s věřitelem na vyhlášení dražby. Společnost Naxos v ní hřebčín s tréninkovým zázemím, rozsáhlými výběhy a pastvinami nabízela za třináct milionů korun.

Současný majitel nabízí hřebčín k prodeji také jako vhodnou příležitost pro rozjezd lázeňského a wellness byznysu. „Jsou tu pro to vhodné podmínky, je tu dokonce i vrt s vodou," nabízí Pulec. „Pokud by se toho někdo ujal, koně by tu mohli zůstat jako doprovodná hippoterapie."

Hřebčín v Mimoni funguje od roku 1965. Proslavili ho vítězové Československého derby Taran nebo Trocadero. A také osmiletý valach Polárník, který v barvách hřebčína startoval v letech 2006 a 2007 ve Velké pardubické. Druhý start se mu stal osudným. Po vážném zranění ze závěru závodu musel být utracen.

V posledních třech letech našel v Mimoni zázemí trenér a někdejší sovětský legendární žokej Arslangirej Šavujev. Jeho trénink nejprve proslavili koně kazašského filmového producenta Amira Ardakulova. Ten nechal v Mimoni trénovat i ryzáka Shamalgana, který se v roce 2010 jako první kůň v českém tréninku v historii zúčastnil francouzského derby a díky dalším úspěchům v západoevropských dostizích byl v lednu 2011 vyhlášen českým Koněm roku.

Drahý kůň Glinka

Později Šavujevův trénink v Mimoni proslavilo také osm koní čečenského prezidentaRamzara Kabyrova. Ten nechal za Šavujevem do Mimoně přemístit své miláčky až z daleké Dubaje. V Mimoni se tak objevil například kůň Michail Glinka, kterého Kabyrov koupil za dva miliony eur.

Hřebčín už je v tuto chvíli prázdný. Šavujev dostal výpověď a své koně musel přesunout jinam.