„Některé další zásilky, které celní správa zadržela při kontrolní akci na hraničních přechodech, ještě zůstávají zadržené a čekají na to, až budou podmínky vrácení s italskými úřady dohodnuty,“ informovala Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Podle Pospíšilové se trend dovozu různých zbytkových odpadů po letech opět rozmáhá. „Vydávané jsou za plasty k recyklaci, které jsou v zemích svého původu obtížně využitelné. Ohroženy jsou zejména sklady a jiné objekty, které jsou stranou pozornosti, které by se mohly stát místem pro uložení odpadů, s nimiž si pak majitelé těchto objektů budou moci jen velmi obtížně poradit,“ uvedla mluvčí resortu.

Do areálu pustnoucí, bývalé továrny na limonády, poblíž tamní železniční stanice začaly kamiony navážet zapáchající tuny plastů z Itálie. Proti podnikatelskému projektu se ohrazují a dožadují jeho ukončení a vyčištění ekologických zátěží.
Kamiony s dopadem z Itálie odjely, ale lidé zůstávají ve střehu

Jedním z faktorů, které zvyšují četnost přeshraniční nelegální přepravy odpadů, je například zákaz dovozu plastových odpadů do Číny. „Pro evropský recyklační průmysl to je z hlediska přechodu na oběhové hospodářství velká výzva, bohužel v praxi ovšem zatím převažuje snaha o co nejlevnější řešení, která vede i k nelegálním krokům, jako je například i případ z Doks,“ dodala.

Základní obranou státu jsou tak účinné a časté kontroly a vysoké pokuty i trestní odpovědnost za překročení zákazu dovozu.

Česká inspekce životního prostředí podala ve věci trestní oznámení a případ vyšetřují policisté. „Poslední tři měsíce dochází k velkému nárůstu, řešíme minimálně pět lokalit, kde došlo k nějakému návozu odpadů z nelegální přeshraniční přepravy,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Dovoz odpadů na území republiky za účelem jeho odstranění, tedy například skládkování nebo spálení, zakazuje v ČR zákon. Podle úředníků tak základní porušení zákona spočívá v úmyslně nesprávném deklarování druhu a způsobu využití dováženého odpadu. V případě nelegálních dovozů jde většinou o zbytkový odpad z různých úprav komunálního odpadu, který není určený k dalšímu využití, ale k odstranění. „Do ČR je tedy bez vědomí úřadů dovážen odpad, který pokud by byl deklarován správně, by přes hranice naše ministerstvo vůbec nepustilo,“ upřesnila Pospíšilová.

Petr Pokorný, Českolipský deník
Komentář: Zájem občanů si zaslouží respekt

Firma, která dovoz odpadů do Doks zorganizovala, se hájí, že se ničeho nezákonného nedopustila. „Řádně jsme přišli a nabídli jsme služby při pomoci v recyklaci odpadů,“ uvedl už dříve jednatel Globodery Group Robert Topiarz. Jak zdůraznil, areál v Doksech převzali i se zásobami znehodnocených plastů v objemu asi 250 tun. „Technologie byly neudržované, správce areálu dopustil i kontaminaci uskladněného materiálu,“ sdělil Topiarz. Podle něj nehodlají odpad hromadit, ale rozjet výrobu.