VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr k rozšíření CHKO: Nebudeme rozhodovat od stolu

Ralsko - Vyhlášení CHKO Kokořínsko – Máchův kraj většina měst a obcí podporuje. Ministr životního prostředí Chalupa odjel spokojený

21.6.2011 2
SDÍLEJ:

Hradčanskou vyhlídku při své pracovní cestě navštívil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Foto: Deník/Petr Šimr

Nejdéle do dvou let by mohla vláda vyhlásit rozšíření CHKO Kokořínsko, které by mělo zabírat dvojnásobek současné rozlohy. Do názvu „nové“ chráněné oblasti přibude označení Máchův kraj a její správa bude s největší pravděpodobností sídlit v Doksech. To by mělo lidem a podnikatelům usnadnit vyřizování administrativních záležitostí spojených s existencí chráněné oblasti.

Ochranáři budou ale ještě vysvětlovat plusy a mínusy vyhlášení CHKO s lidmi v Hradčanech a Zahrádkách. Vyplynulo to z pondělní společné schůzky představitelů devíti obcí na Českolipsku, jichž se dotkne rozšíření chráněného území, s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou v Hradčanech.

Nechce konfrontace

„Nechceme rozhodovat od stolu v Praze a ani rozjet složitý legislativní proces bez znalosti názorů místních samospráv. Jenom tak se vyhneme překvapením, případným konfrontacím a průtahům,“ vysvětlil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. „Rozjezdu legislativních procesů ohledně rozšíření CHKO Kokořínsko – Máchův kraj ale už prakticky nic nebrání,“ doplnil Chalupa.

CHKO Kokořínsko by se mělo z původních 270 kilometrů rozšířit na téměř dvojnásobek o přírodně významné oblasti mezi Doksy, Českou Lípou, Mimoní a Bělou pod Bezdězem. Nachází se tu evropsky významná ptačí oblast soustavy Natura 2000. Na novém území žije 163 zvlášť chráněných druhů živočichů, 100 zvlášť chráněných rostlin a 49 druhů flóry je uvedeno v červeném seznamu.

Záměr ochranářů však zpočátku provázely negativní reakce ze strany některých měst a obcí. S rozšířením nesouhlasili například v Zákupech, Doksech, Jestřebí nebo Bělé pod Bezdězem. Panovaly tu obavy, že by došlo jen k dalším omezením pro občany, rozvoj výstavby a podnikání.

Ve většině případů jednání ochranářů a představitelů samospráv skončila kompromisem, kdy se mimo jiné zmírnily ochranné stupně na mírnější nebo se některé lokality dokonce vyloučily z chráněného území.

„Požadovali jsme například zařazení plochy Máchova jezera a pláže pod Borným do nižšího stupně ochrany, v čemž nám ochranáři vyšli vstříc. Není proto důvod, abychom s rozšířením nesouhlasili,“ řekla starostka Doks Eva Burešová.

Lidé mají obavy z omezení

Vysvětlovat budou ochranáři ještě v Hradčanech. Ty by měly spadat do čtvrtého, tedy nejnižšího stupně ochrany. „Vzhledem k minulosti, kdy zde byl vojenský prostor, mají lidé obavy o rozvoj obce,“ řekl starosta Ralska Miroslav Králík.

Oproti tomu místní občanské sdružení prostřednictvím Miloslava Tůmy rozšíření jednoznačně podporuje. „Je to pro nás velká devíza do budoucnosti. Výstavbu v Hradčanech podmiňují přirozené mantinely, jako je letiště nebo lesní stěna,“ řekl Tůma.

„Čtvrtá zóna, kam spadají Hradčany, je nejmírnější stupeň ochrany a nevyžaduje tedy téměř žádnou byrokracii, jako je například individuální posouzení staveb,“ vysvětlil vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek.

Diskutovat se bude i v Zahrádkách, kde zastupitelé trvají na nesouhlasném stanovisku. Důvodem je část obce Karasy. Zde se podle územního plánu počítá s výstavbou rodinných domů. Podle Ladislava Pořízka mají ochranáři připravené informační brožury pro všechny obyvatele, kterých se týká rozšíření CHKO. Ty by měly postupně distribuovat lidem.

Jestřebí pro změnu svůj souhlas podmínilo tím, že ochranáři vyčistí zanesené koryto Robečského potoka až do Novozámeckého rybníka a vynechají lokalitu pro obchvat do Provodína.

V průběhu pracovní cesty po Českolipsku ministr Tomáš Chalupa navštívil oboru Židlov, kde si prohlédl dubovou alej, která se rozrostla o osm stovek nových stromů. Zastavil se rovněž na bývalém letišti v Hradčanech nebo u rašeliniště Barónského rybníka, aby si prohlédl světový unikát – orchideu prstnatec český.

Autor: Radmila Pokorná

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení