Vodu na Kanárských ostrovech čistí zařízení, které vymyslel a nechal si patentovat právě on. Odpadní vody z odkaliště, které vzniklo po těžbě uranu ve Stráži pod Ralskem, dokáže díky unikátní technologii vyčistit přístroj, jehož autorem je opět on. Česká republika je jednou z pěti zemí světa, kde se průmyslově vyrábějí takzvané polymerní membrány jakási moderní síta, která dokáží cíleně oddělovat jednotlivé složky roztoků. To je opět jeho zásluha.

Vědec a vrcholový manažer Luboš Novák ze společnosti Mega ve Stráži pod Ralskem získal další z řady ocenění. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ho ocenil Medailí Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, krále českého, za přínos v oboru a k integraci v rámci Evropy. Společnost Mega ze Stráže pod Ralskem je totiž významným exportérem a působí na celé řadě evropských trhů.

Luboš Novák je mimo jiné laureátem nejvyššího domácího ocenění Česká hlava (uděleno v roce 2007) či laureátem Pocty hejtmana Libereckého kraje za významný přínos v oblasti vědy a výzkumu.

Medaili Jiřího z Kunštátu a Poděbrad obdrželi společně s Novákem Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY Česká republika a jedna z nejvlivnějších žen českého byznysu, J. E. Hayong Moon, velvyslanec Korejské republiky, který stojí za řadou významných investic korejských firem do ČR a Pavel Juříček, generální ředitel BRANO GROUP, a. s., který dokázal vybudovat firmu evropského a světového formátu. V kategorii mladých expertů a inovátorů ministr ocenil vědeckého pracovníka VUT Brno Miroslava Kolíbala.

Luboš Novák stál také u zrodu Membránového inovačního centra, špičkového vědeckého pracoviště pro výzkum a vývoj v oblasti membránových procesů, které se ve Stráži pod Ralskem otevřelo vloni. Cílem Membránového centra je vytvořit podmínky pro propojení potřebných vědních disciplín, zahrnující oblast membránových materiálů s následnými vazbami na zařízení a technologické aplikace a zároveň pro soustavnou spolupráci s nejvyspělejšími výzkumnými a průmyslovými partnery.

Ing. Luboš Novák, Ph. D.• je mu 68 let, narodil se v roce 1947 v Pokraticích na Litoměřicku
• je generálním ředitelem a jediným členem představenstva společnosti Mega ve Stráži pod Ralskem, která se zabývá membránovými procesy
• je autorem či spoluautorem více než dvaceti patentů
• jeho zásluhou patří Česko mezi pět zemí světa, ve kterých se membrány průmyslově vyrábějí, v roce 2007 získal ocenění Česká hlava
• o membránové procesy se začal zajímat během svého působení ve Výzkumném ústavu uranového průmyslu ve Stráži pod Ralskem, kde působil od roku 1976 a kde se postupně vypracoval na vedoucího střediska ochrany životního prostředí, vedoucího střediska membránových procesů až na ředitele státního podniku