Jeho přítomnost v Kamenickém Šenově nebyla náhodná. Zdejší sklářská škola se dlouhodobě potýká s nedostatkem žáků a vysokými náklady. Naplněna je zhruba ze 40 procent. Loni ji navštěvovalo 70 žáků, letos jich je ve čtyřech ročnících 62.

Kraj ale odmítal na provoz dál doplácet, proto se rozhodl školy s podobným zaměřením sloučit a výuku soustředit do modernějšího areálu v Novém Boru. K tomu mělo dojít již loni v dubnu, kvůli protestům ale krajští radní záměr odložili.

V polovině listopadu však odvolali ředitele SUPŠS v Kamenickém Šenově Františka Janáka. Důvodem byly výsledky opakovaných hospodářských kontrol a zjištění pracovníků školské inspekce. Tyto argumenty označil Janák za lživé a proti svému sesazení se bude bránit soudní cestou. Jen o pár dní později krajští zastupitelé plány radních shodili ze stolu, když sloučení zamítli.

Bojují i v Mimoni

O své gymnázium začínají bojovat i v Mimoni. Kraj má v plánu sloučit jej s gymnáziem českolipským. Tomu se ale jak škola tak i vedení města brání.
„Město investovalo do vybavení gymnázia, takže je nejlépe vybavenou střední školou v Libereckém kraji. Navíc demografický vývoj na Mimoňsku je pozitivní, a tudíž se škola naplní,“ komentoval starosta Mimoně František Kaiser.

Místní gymnázium podporují jak obce tak i firmy z okolí. Není divu, z míst jako je Ralsko, Kuřívody nebo Stráž pod Ralskem je do České Lípy daleko
„Přijímáme žáky ze spádové oblasti, která má dvacet osm tisíc obyvatel,“ upřesnila ředitelka mimoňského gymnázia Emílie Ráčková.

„Smyslem optimalizace není prvoplánově ušetřit, ale nastavit kvalitu českého školství,“ upozornil několikrát ministr Josef Dobeš během debaty se studenty a pedagogy šenovské školy a starosty z celého Českolipska.

V současnosti zde funguje „nasávací efekt“, kdy i dítě s mentální retardací může v našem systému získat titul bakaláře. Téměř neexistují přijímací zkoušky, dítě nějak propluje, udělá maturitu a stejný princip se opakuje i u vysokých škol. Je třeba vrátit to, že si školy budou vybírat žáky podle nadání a studijních předpokladů a nikoliv do počtu,“ vysvětlil Dobeš s tím, že přirozeným sítem, které povede k redukci počtu středních škol, mají být přijímací zkoušky a tolik diskutované státní maturity.

Do září hotovo

Ministr na počátku prosince seznámil hejtmany jednotlivých krajů s projektem optimalizace, který reaguje na potřeby každého kraje zvlášť.
„Předal jsem jim teoretické projekty zohledňující naplněnost škol a demografický vývoj. K nim mají hejtmani do půlky ledna dodat praktickou oponenturu, v níž zohlední potřeby a specifika jednotlivých okresů. Mám ambici, aby byl do začátku března připravený konkrétní návrh optimalizace středního školství, aby jej mohli krajští zastupitelé do léta odsouhlasit a od nového školního roku 2011/2012 by byl již v praxi,“ popsal Josef Dobeš.

Podle něj by tak mohlo být již letos v září až o dvacet procent méně středních škol po celé republice. V každém kraji by přitom měla zůstat zhruba desetiprocentní rezerva, aby provozovatele v budoucnu nezaskočil nárůst žáků.

„Předpokládáme, že optimalizace by nám mohla přinést úspory v řádu miliardy a půl až dvou miliard korun, které by se vrátily do škol. Finance na náklady spojené s optimalizací chceme získat z evropských zdrojů,“ nastínil ministr.

Počítá s výjimkou

V souvislosti s optimalizací středního školství a místem návštěvy sdělil, že jeho přítomnost není náhodná. „Zdejší sklářská škola je rodinným stříbrem a měla by být zachována i do budoucna. Podobné typy škol je třeba vyjmout z procesu optimalizace, a to nekonfliktním způsobem vůči kraji,“ vysvětlil Dobeš a pokračoval: „Pečlivě vybrané školy by se měly vrátit pod ministerstvo školství, ale mluvíme o počtu zhruba deseti z celé republiky.“

„Takové řešení vítám. Pozitivní je, že se tu nemluví o realizaci v horizontu několika let, ale že by přesun měl proběhnout v rámci optimalizace do letošního září. Nebudu ale přehnaně optimistický a budu věřit, že se myšlenka dotáhne do konce,“ komentoval zástupce ředitele SUPŠS Kamenický Šenov František Janák.

Josef Dobeš rovněž avizoval, že od ledna bude na ministerstvu hlavním tématem učňovské školství. To by se mělo stát lukrativní alternativou pro studenty, kteří neprojdou sítem přijímacího řízení na střední školy.

Peníze pro školy

Ministr chce rovněž, aby se sladily rámcově vzdělávací programy na základních školách tak, aby se řídily společnou osnovou a výuka nebyla roztříštěná.

Dále by ministerstvo mělo do školství nalít až čtyři miliardy korun, mimo jiné i na odměny. Dobeš se chce ale vyvarovat chyb svého předchůdce Ondřeje Lišky, kdy podobný objem peněz šel na přilepšenou příbuzným a kamarádům ředitelů. Proto by měla být tato finanční injekce spojená se změnami.

„Chceme, aby funkční období ředitele školy bylo šest let. Rovněž chceme zavést povinnou obhajobu funkce a na druhou stranu, aby bylo jeho odvolání v případě snazší,“ upřesnil Dobeš.

Jiří Vosecký, starosta Okrouhlé a předseda Svazku obcí Novoborsko, v reakci na jeho slova připomněl nedávné odvolání ředitele šenovské sklářské průmyslovky Františka Janáka v souvislosti s kauzou slučování sklářských škol v Kamenickém Šenově a Novém Boru. „Je zde řada indicií, že Liberecký kraj porušil zákon, proto by měl František Janák zůstat ředitelem do doby než o postupu krajských radních rozhodne soud,“ podotkl Jiří Vosecký.

Eva Vlastníková, Radmila Pokorná