VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr se chce vyhnout střetu

Českolipsko - Vyhlášení CHKO Kokořínsko 2 a problematika znečištění Máchova jezera bylo tématem návštěvy ministra životního prostředí v Doksech

19.3.2011 2
SDÍLEJ:

Novozámecký rybník před časem navštívil ministr Tomáš Chalupa v rámci prohlídky oblasti navrhované na rozšíření CHKO Kokořínsko. Foto: Deník/Ramila Pokorná

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se v pátek přijel do Doks seznámit s plány ochranářů a zejména stanovisky představitelů měst, jichž se dotkne vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko 2.

„Chtěl jsem slyšet názory zástupců Doks a Ralska, což jsou města s největším podílem území v navrhovaném rozšíření chráněné oblasti, abychom se vyhnuli případným pozdějším konfrontacím,“ řekl Tomáš Chalupa a doplnil: „Současně s tím jsem je seznámil s jízdním řádem probíhajícího schvalovacího procesu.“ Během společné schůzky ale nijak neupřesnil dobu příjezdu do konečné stanice.

CHKO Kokořínsko by se mělo z původních 270 kilometrů rozšířit na téměř dvojnásobek o přírodně významné oblasti mezi Doksy, Českou Lípou, Mimoní a Bělou pod Bezdězem. Nachází se tu evropsky významná ptačí oblast soustavy Natura 2000. Na novém území žije 163 zvlášť chráněných druhů živočichů, 100 zvlášť chráněných rostlin a 49 druhů flóry je uvedeno v červeném seznamu.

Záměr ochranářů však zpočátku provázeli negativní reakce ze strany některých měst a obcí. S rozšířením nesouhlasili například v Zákupech, Doksech či Mimoni. Panovaly tu obavy, že by došlo jen k dalším omezením pro občany a rozvoj podnikání.

Po společných jednání ochranáři zmírnili své plány a respektovali žádosti samospráv o zmírnění ochranných stupňů. „Požadovali jsme zařazení plochy Máchova jezera a pláže pod Borným do nižšího stupně ochrany, v čemž nám ochranáři vyšli vstříc. Není proto již důvod, abychom s rozšířením chráněné oblasti nesouhlasili,“ řekla po páteční schůzce starostka Doks Eva Burešová.

Podobně jsou na tom i v Ralsku, kde největší protesty přicházely zejména od obyvatel Hradčan. Ty by měly podle příslibu spadat do čtvrtého, nejnižšího stupně ochrany, což by nemělo nijak ovlivňovat rekreaci. Výjimkou je čtyřicet metrů úzký koridor u Hradčanského rybníku, který je ale už dnes evropsky významnou lokalitou.

V průběhu schůzky došlo i na diskusi kolem problematiky znečištění Máchova jezera a způsobu řešení. Se zástupci Agentury pro ochranu přírody a krajiny ČR ministr diskutoval o připravovaném komplexu opatření na soustavě rybníků v povodí Robečského potoka.

Autor: Radmila Pokorná

19.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení