VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministryně Malé mi bylo líto, říká biskup litoměřické diecéze Jan Baxant

Severní Čechy – Stále častěji dochází k tomu, že vrcholoví politici podvádějí a opisují ve svých vysokoškolských pracích. Proč člověk podvádí? Zažíváme dobu posedlosti vysokoškolskými tituly?

29.7.2018
SDÍLEJ:

Litoměřický biskup Jan Baxant.Foto: Deník / Pech Karel

„Prestiž vysokoškolského vzdělání neutrpí, pokud si osvojíme věky osvědčené faktum, se kterým já naprosto souhlasím, že vzdělaný člověk nemusí být ihned inteligentní,“ říká v rozhovoru biskup litoměřický Jan Baxant.

Jaký dopad může mít opisování vysokoškolských prací na vnímání prestiže vysokoškolského vzdělání?
Dovoluji si podotknout, že „vrcholoví politici“ nejsou bohové ani polobohové. Jsou to lidé s podobnými sklony, které máme my všichni. Není však na každého vidět tak, jak na ony politiky, a ne každému obyčejnému člověku, za kterého se klidně můžeme považovat oba, je záviděno. A navíc se nikdy dostatečně neodhalí úmysly těch, kteří se politika snaží zdiskreditovat. Rád bych poznamenal, že se nepodvádí a neopisuje jen ve zmíněných vysokých řadách, ale i jinde. Je to, dle mého soudu, už jen důsledek nezodpovědných školitelů a pak i členů komisí, před kterými studentky a studenti svoji diplomovou práci obhajují.

Mohou za to tedy i ostatní?
Školitel je na vysoké škole důležitým pedagogem. Vede svého studenta a nikdy by neměl dopustit, aby byl v práci jeho svěřence ponechán prostor pro podvody. To samé platí i o členech vysokoškolských komisí posuzujících závěrečné práce studentů. Kdyby tito členové komisí diplomové práce studentů pozorně četli, nemohlo by se stát, že by nepoznali plagiáty. Každá podvodná praktika, i každý nečestný, protože zákulisní pokus někoho zesměšnit, ničí morální klima v lidské společnosti, už tak křehké a otravované jinými zlořády. Prestiž vysokoškolského vzdělání neutrpí, pokud si osvojíme věky osvědčené faktum, se kterým já naprosto souhlasím, že vzdělaný člověk nemusí být ihned inteligentní. Skutečná inteligence člověka je přece široká vzdělanost obsahující i morální kredit, včetně tak mnohdy posmívaného čistého svědomí.

Brzy se může stát, že se kromě čelních představitelů vlády začnou prověřovat i jednotliví hejtmani či starostové. Je to správná cesta?
Zde bych rád opět připomněl, že čelní představitelé vlády, hejtmani či starostové zůstávají prostými lidmi, jejichž ambicí by mělo být přijímat svěřenou moc a vládu v duchu služby a pokory. Bez ohledu na jakékoli prověřování alias kádrování by jejich nejvyšším zájmem mělo být získávání autority, nikoli její vynucování. Autoritu má jen ten, kdo je člověkem důvěryhodným, a je proto uznávanou osobností. Nikdo z nás není ideální a dokonalou bytostí. Chybujeme, ale ke každému pochybení se máme statečně přihlásit s omluvou. V praxi křesťanského života máme na to ověřený, účinný a vyhledávaný institut. Je to zpověď v diskrétnosti, ale i veřejně projevená lítost a kajícnost. Velmi nám to pomáhá, avšak nikomu to vnucovat nemůžeme.

Proč člověk vlastně podvádí? Aby si ulehčil práci?
Je to ten nešťastný a stále se opakující omyl, že podvodem se dá něčeho solidního dosáhnout. Žel, mnozí dávají špatný příklad slabším povahám, že podvody jsou něčím, co projde, jde to rychle a bez námahy a dělají to tak všichni. Zde je ten strašlivý blud: Nedělají to všichni! Vím o lidech pohybujících se v rozmanitých zaměstnáních a majících i zodpovědná postavení, kteří nepodvádějí! Je jim to z duše protivné. Platí, že práci ulehčuje poctivost a charakternost, nikoli klam.

Ministryně Taťána Malá si při vysvětlování údajného plagiátorství stále trvala na svém, že se podvodu nedopustila. Proč si člověk nechce v situacích, kdy je konfrontován s jasnými fakty, připustit, že selhal?
Přiznávám, že mi paní Malé bylo líto. Nechtěl bych zažívat onen mediální lynč. Přece jen je to žena a vůči ženám máme být ohleduplnější. Líbilo se mi, co o ní řekla jedna z jejich předchůdkyň, profesorka Válková. Ta ji pochválila za vlastnosti, které bez ohledu na plagiátorství má. Uznala, že mediální tlak na ni vyvíjený byl jen těžko snesitelný a že její rozhodnutí rezignovat bylo správné. Chybující člověk, a to může být kdokoli z nás, i ministr či církevní hodnostář, nemá být potupen a odepsán. Každému máme popřát lepší budoucnost prožívanou z poučení z vlastních chyb a čas k nápravě. Mimochodem, dotyčná předchůdkyně paní Malé také rezignovala, pokud se nemýlím. Autoritou ve svém oboru jistě zůstala. A pro mě i osobností.

Co byste vzkázal budoucím vysokoškolákům?
Pokud mi takto dáváte příležitost mladé lidi poučit, pak bych jim rád kladl na srdce, aby se jak ve studiu, tak v celém svém životě snažili o to, aby něčím byli. Nejen aby něco měli. Aby naslouchali moudrým starším lidem. Je mnoho těch, kteří by mohli předávat svou životní moudrost, nikdo je však neposlouchá. Oni si tak všechno duchovní bohatství odnášejí s sebou na věčnost.

Autor: Kristián Šujan

29.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: . Pracoviště: Hana hartigová - turistická ubytovna termit, Bezdězská, č.p. 260, 472 01 Doksy. Informace: Hana Hartigová, +420 602 354 379.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 500 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo výkonu práce: Chlum a Popelov, Jedná se o sklizeň ovoce, řez ovocných stromů, výška stromů 4 -5 m., Kontakt pouze telefonicky (od 7:00 do 17:00) !!!!! Na pracovišti není přítomna odpovědná osoba. Setkání v okrese Česká Lípa bude zrealizováno dle předchozí telefonické domluvy., Vhodné pro cizince.. Pracoviště: Dorapo s.r.o. - chlum a popelov, 472 01 Doksy. Informace: Mykhailo Radetskyi, +420 775 291 102.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 10 000 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocný pracovník v zemědělství. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Ranč Heřmaničky u České Lípy, Místo vhodné i pro osoby OZP - vymezená chráněná pracovní místa. Nabízíme práci na plný či na zkrácený úvazek. , Jedná se o drobné práce, zkušenost v zemědělství vítána., Schůzku nutné domluvit předem telefonicky!, Vyučení v oboru zemědělství výhodou!. Pracoviště: Ing. vladimír matoušek - ranč heřmaničky, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Vladimír Matoušek, +420 608 023 223.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 110 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 143 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme : vzdělání střední s výučním listem, oprávnění k obsluze VZV- praxe VÝHODOU, spolehlivost, zručnost, profesní životopis pro výběrové řízení., Nabízíme : pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Práci v perspektivní dynamicky se rozvíjející společnosti, nový moderní výrobní závod, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, masáže hrazené zaměstnavatelem, pitný režim zdarma, příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění, příjemné pracovní prostředí, zajímavou a zodpovědnou práci, 5 týdnů dovolené., První kontakt emailem nebo osobně.. Pracoviště: Modus, spol. s r.o. - areál bývalé žosky, Dubická, č.p. 3274, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Radka Tučková, +420 484 847 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kvetoucí lekníny v liberecké botanické zahradě. Snímek je z 8. srpna.
11

Český ráj ukrývá království leknínů. Pečuje o něj celá rodina

Videosouhrn 17. srpna 2018

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

V Náhlově oslaví už po desáté zdejší Horní vsi

Ralsko – Odlehlá obec, která by nebýt nadšenců možná zanikla. V malé obci Náhlov u Ralska od devadesátých let minulého století probíhá „renesance“ po odchodu sovětských vojsk a v sobotu zde už po desáté vypukne Oslava Horních vsí.

Hana Mrklasová si splnila sen. Otevřela si vlastní květinářství

Liberecký kraj /ROZHOVOR/– Pokud procházíte jabloneckou Podhorskou ulicí a máte rádi květiny, určitě vás zaujme výloha květinářství Z Herbáře. Jeho majitelku Hanu Mrklasovou to k floristice vábilo celý život a nakonec se rozhodla splnit si svůj sen a podělit se o svou lásku ke květinám s ostatními. Váže květiny i pro nevěsty. „Nejraději mám moment, kdy předávám svatební kytici právě nevěstě. Je to totiž šťastná chvíle. Květina je pro ni doplněk, který si pečlivě vybírá,“ říká Mrklasová.

Převážela z Polska léky, měly posloužit při výrobě drog

Liberecký kraj – Pořádnou alergii by musela mít pětadvacetiletá žena z Královéhradeckého kraje, aby spotřebovala všech 5200 tablet léku Cirrus. S igelitkou plnou antialergika vezeného z Polska ji zadrželi celníci v Hrádku nad Nisou.

Flašinetáři to „roztočili“. 9. ročník mezinárodního festivalu trval dva dny

Liberecký kraj – Na sever Čech se sjeli flašinetáři z několika zemí. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT