Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Fikar zasvěcuje do včelařského řemesla mladé adepty

Česká Lípa - Aktivních včelařů je stále méně a navíc je v jejich řadách hodně příslušníků starších ročníků, ale téměř zde chybí včelařský dorost.

3.6.2010
SDÍLEJ:

Kurzu se účastní hlavně děti prvního stupně. Foto: Deník/Tomáš Cidlina

Už proto se rozhodl Miroslav Fikar z Kravař zasvěcovat do tajů včelařského řemesla žáky českolipské Základní školy Jižní, se kterými se setkává každou středu od ledna tohoto roku.

S koncem zimy připravil Miroslav Fikar za pomoci malých adeptů včelařského řemesla místo na školním pozemku, opravil plot, který bude včelí úly oddělovat od školního sportoviště a minulý týden sem přivezl první úly, které věnoval do péče svých svěřenců.

S organizací kurzu a hlavně s usměrňováním jeho posluchačů pomáhá Miroslavu Fikarovi jedna z nemnoha včelařek Českolipské včelařské organizace Anna Pražská. „Je pravda, že na schůzích včelařského svazu moc žen není,“ říká Anna Pražská. „Já jsem zdědila včely po svém dědovi, někdo se o ně musel postarat, tak to zůstalo na mě,“ popisuje svojí cestu ke včelařství.

Kurzu se účastní hlavně děti prvního stupně. „Rád bych pracoval se staršími dětmi, které vědí o přírodě více a také toho více pochopí,“ říká Miroslav Fikar, který dálkově studuje včelařské učiliště v Nasavrkách u Chrudimi.

Poznávají květiny

Včelařský kroužek na Základní škole Jižní je zaměřen teoreticky i prakticky. Před tím, než se děti vypraví ke včelám, si musí osvojit celou řadu znalostí. Učí se, čím je třeba včely krmit či jak správně uchovávat včelí produkty.

Mimo to se také učí poznávat druhy rostlin, které jsou pro včely důležité. Potom se již mohou v ochranných oblecích sami účastnit praktické části výuky na školním pozemku.

Mezi nejpozornější posluchače včelařského kroužku patří Petra Čechová, kterou sem doprovází i její děda, jenž se rovněž začal včelařstvím nedávno zabývat. Včelařský kroužek však není vyhrazen pouze žákům Základní školy Jižní.Docházet sem mohou po dohodě i žáci jiných škol.

„Chceme tímto způsobem získat nové lidi pro včelařství, protože není tajemstvím, že včelařů u nás ubývá, říká Miroslav Fikar, který malým včelařům věnuje nemálo času a energie a těší se na první med, který by si měly děti ze svých úlů vytočit ještě před letními prázdninami.

Autor: Tomáš Cidlina

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení