Nevyšly vám letos peníze na dovolenou u moře, ale i přesto byste ji potřebovali doslova jako sůl? Nebo jen toužíte po místě, kde je klid a ticho, abyste si odpočinuli od rodiny, popřípadě hektického pracovního tempa?

Nezoufejte a zajděte si odpočinout do solné jeskyně. Vypnete tam myšlenky a uvolníte svaly. Bohužel vzhledem k tomu, že tato celoroční aktivita se ještě nerozšířila za hranice České Lípy, můžete solnou jeskyni navštívit jen tam, a to rovnou na dvou místech – v ulici Moskevská nebo v Relaxačním centru Sever.

Jako u moře

Solná jeskyně je relaxačním a inhalačním místem postaveným ze starých solných balvanů pocházejících až z Himalájí, a soli z Mrtvého moře. Říká se, že tamní vzduch nasycený hodnotnými minerály jako jsou jód, hořčík, draslík, vápník, selen a sodík osvěží organismus asi jako třídenní pobyt u moře.

Co je na tom pravdy, můžete posoudit sami na vlastní kůži. „Solná jeskyně pro mě nebyla nijak zvlášť zajímavým zážitkem, ale musím říct, že na pořádné relaxování je to celkem dobré. Pokud by to mělo mít nějaké zdravotní účinky, asi bych tam musel chodit pravidelně,“ sdělil své pocity ze solné jeskyně Zdeněk Jarušek z Českolipska.

Čisté ionizované ovzduší příznivě vylepšuje zdravotní kondici a má pozitivní vliv na léčení především chronických nemocí horních a dolních cest dýchacích, vysokého krevního tlaku, dermatologických onemocnění, jako jsou lupenka nebo ekzém, alergií, problémů se štítnou žlázou či různých neuróz a v neposlední řadě pomáhá zmírňovat stres.

Účinek na zdraví

Aby prostředí solné jeskyně působilo blahodárně na vaše zdraví, je opravdu lepší chodit častěji, alespoň dvakrát do týdne, radí Gončarovová. „Solnou jeskyni navštěvuji pravidelně dvakrát do týdne. Mám lupenku a potom, co jsem začala chodit do prostor solné jeskyně, se mi onemocnění výrazně zlepšilo. Je to skoro zázrak, dokonce i paní doktorka mě pochválila,“ svěřila se Petra z Českolipska.

A jak vlastně probíhá takový pobyt v solné jeskyni? Rozhodně se nemusíte ničeho bát, protože v každém případě dostanete přesné pokyny a rady od zkušeného personálu.

Vysvětlí, jak správně dýchat – to je totiž na celém pobytu v jeskyni nejdůležitější. „Protože k nám chodí často i maminky s malými dětmi, kterým těžko vysvětlím, jak mají správě dýchat, pouštíme jim dětské písničky, což v dýchání pomáhá,“ vysvětlila Marie Gončarovová, majitelka solné jeskyně v Moskevské ulici v České Lípě. Po radách, jak dýchat vás zavedou do samotné jeskyně.

Tam uloží návštěvníka na lehátko s možností polohování a pokud chce, může se přikrýt dekou. V prostorách jeskyně je přibližně dvacet tři stupňů, takže zima vám nebude, ale někdy je příjemnější přikrýt se pro větší pohodlí. No a pak už jen přichází odpočinek za zvuků relaxační hudby, kterou si každý může předem vybrat.

Spánek nevadí

„Protože lidé počítají s tím, že by mohli i usnout a opravdu si sem k nám přicházejí odpočinout, volí někdy spíše hodně klidnou hudbu, jako například zvuk velryb nebo moře, aby nebyli u případného spánku rušeni nějakými výraznějšími zvuky,“ uvedla Marie Gončarovová s tím, že někteří návštěvníci někdy zatouží i po klasice, jako je třeba Mozart.

A když s sebou vezmou děti, pustí jim namluvené pohádky nebo dětské písničky. Kromě toho si po celou dobu hrají s materiálem připomínajícím písek, ale ve skutečnosti jde o sůl. Mohou dále využívat i vše ostatní, co jeskyně nabízí – klouzačku, hračky a podobné věci.

V poslední době jsou solné jeskyně oblíbené i mezi školami a školkami. Běžná cena vstupu je pro dospělé sto dvacet korun, dvacet korun pro děti do deseti let a pro studenty, důchodce a děti nad deset let osmdesát korun. A co je možná pro některé lákavé, v solné jeskyni v Moskevské ulici přijímají i různé druhy kupónů, jako jsou Flexi pass a podobně.

Tomáš Mařas