„Zvýší se množství prachu a hluku. Rovněž jsme chtěli, aby zastupitelé s prodejem počkali, než bude hotový územní plán, který se nyní zpracovává,“ řekl iniciátor petice Jan Zajíček. V souvislosti s tím upozornil, že prodejem přišlo město o pozemky ležící v blízkosti bývalého vojenského letiště, jehož prodej či pronájem nyní řeší Liberecký kraj jako vlastník.

Jenže koalice vládnoucí v Ralsku se domnívá, že drtička postavená v blízkosti panelových domů je menší zlo než černá skládka na městských pozemcích tamtéž.

Prodali pozemky, zaplatí za naftu

Zastupitelé projednávali prodej pozemků zatížených skládkou a těsnou většinou hlasů odklepli prodej 1,2 hektaru soukromému podnikateli Čestmíru Dumbrovskému z Brna za 360 tisíc korun. Potud by obchod vypadal pro město výhodně. Jenže podnikatel městu vyúčtuje zhruba 400 tisíc korun za naftu, kterou spotřebuje při likvidaci zmíněné skládky. Uvolněný prostor později využije na založení skladiště a likvidace stavebního odpadu.

Tento obchod podnikatel obhajoval s tím, že za normálních okolností by město za likvidaci černé skládky zaplatilo 5 milionů korun.

Kupuje a nemá oprávnění

Obyvatel blízkého sídliště se zastala místostarostka Šárka Kalvová (KSČM). Kromě toho ale upozornila i na skutečnost, že firma, která pozemky kupuje, nemá oprávnění nakládat s nebezpečným odpadem, který je na skládce, což by podle zákona o odpadech jednoznačně měla mít.

Čestmír Dumbrovský je jednatelem dvou firem: Sarita s. r.o. pozemky kupuje, Zemtex s. r. o. pak předložil oprávnění o nakládání s odpady, ovšem vyjma nebezpečných.

Hlavním argumentem zastánců prodeje byla úspora peněz z městského rozpočtu za likvidaci skládky. „Další přítomností černé skládky se město vystavuje vysoké pokutě od inspekce životního prostředí,“ zdůvodňoval starosta Ralska Miroslav Králík (ČSSD). Ten v odpověď na petici popřel, že by zamýšlená drtička nějak obtěžovala obyvatele sídliště. „Podnikatel ji bude přemisťovat na místa v Ploužnici, kde bude aktuálně likvidovat stavební materiál,“ doplnil starosta Králík.

Obyvatelům tedy buď bude prášit pod okny drtička odpadů, anebo těžká nákladní auta, která budou jezdit se sutí sem a tam. Zatímco v případě likvidace skládky by měli po nějakém čase pokoj, drtička odpadů jim bude znepříjemňovat život stále.

Skládka v Ralsku-Ploužnici.